Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tässäkö Usain Boltin manttelinperijä? 17-vuotias superlupaus imitoi esikuvaansa virheettömästi

0:30Usain Bolt debytoi australialaisessa futisjoukkueessa
Julkaistu 24.10.2018 16:37
Toimittajan kuva

Feliks Heikkinen

feliks.heikkinen@mtv.fi

@feliksheikkinen

Etelä-Afrikan 17-vuotias Luke Davids on yksi maailman lupaavimmista sprinttereistä. Viime viikolla hän juoksi nuorten olympialaisten yleisurheilun 100 metrin kultaa. Ennen juoksuaan hän imitoi sprintterilegenda Usain Boltia.

Videolla kuvavideo Usain Boltin jalkapallouran debyytistä.

Kilpailussa juostiin kaksi kertaa 100 metrin matka, ja voittaja määräytyi yhteisajan perusteella. Davids oli nopein molemmissa juoksuissa.


Eteläafrikkalainen saavutti ajat 10,56 ja 10,15, joista nopeampi olisi ollut maailmanennätys, mutta myötätuulta oli kuitenkin liikaa (3,4 m/s).

Davids kertoi juoksunsa jälkeen, että hänen suurin inspiraation lähteensä on nimenomaan 8-kertainen olympiavoittaja Bolt. 

– Bolt on idolini. Katsoin hänestä videon saadakseni motivaatiota. Näin hänen 100 metrin juoksunsa, ja ajattelin, että minun vain täytyy tehdä tämä, Davids sanoi kansainvälisen yleisurheiluliiton IAAF:n haastattelussa.

Juoksijalupaus ei kuitenkaan halua, että häntä verrataan Boltiin. 

– Olen erilainen kuin hän. Hän ei ole minä, enkä minä ole hän. Meillä on erilaiset persoonallisuudet. Keskityn vain tavoitteisiini, ja siihen, mitä minun täytyy tehdä. En ajattele paljon sitä, että vertaisin itseäni häneen, Davids sanoi eteläafrikkalaiselle Team SA:lle.

– Se tunne, kun on maailman nopein nuori mies ja numero ykkönen, on aivan fantastinen, Davids päätti. 

Lisää aiheesta:

USA:n pikakiiturilta pöyhkeä lausunto: "Silloin alkoi dynastia"Usain Boltin maailmanennätystä himoavalta juoksijatähdeltä omalaatuinen vertaus – "200 metriä on vaimoni"Hävytön temppu ennen maaliviivaa – pikajuoksusensaatio rikkoi taas ME:n: "Olen pahoillani, jos joku loukkaantui"Jytky vireillä? Huippunopea urheilutähti pohtii lajinvaihtoa Tokion olympialaisten alla – Usain Boltkin otti asiaan kantaaUsain Bolt vei yleisurheilun kuninkuuslajin uudelle tasolle – huikea video paljastaa hiotut yksityiskohdat: "Luonnonoikku"Shokkitaipuminen! Maailmanhistorian toiseksi nopein mies suli suurkisoissa – Usain Bolt lohdutti
YleisurheiluOlympialaisetUsain BoltUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu
  • 15:20
    MM-yleisurheilu

    Lotta Harala: Diskaus!

  • 15:04
    MM-yleisurheilu

    Hylkäys! Lotta Haralalla karmea kohtalo – MTV seuraa Tokion MM-kisoja

  • 14:28
    MM-yleisurheilu

    Nooralotta Neziri Ylelle: Itku tullut monena aamuna – vaikenee vamman laadusta

  • 14:13
    MM-yleisurheilu

    Tylyä tekstiä MM-Tokion seiväskarsinnasta – "Lähestymme skandaalia"

  • 10:55
    MM-yleisurheilu

    MM-kisoissa jysähti historiaa – "En ole koskaan nähnyt tällaista"