Helteinen viikonloppu on tietänyt pelastuslaitoksille kiirettä. Varsinais-Suomen pelastuslaitoksella ihmisten ajattelemattomuus veden äärellä huolestutti ja jopa tuohdutti.
– Jollain tavalla täytyy ihmisten ottaa malttia tähän asiaan ja lähestyä vettä vähän eri tavalla, sanoo päivystävä palomestari Marko Rostedt sanoo Varsinais-Suomen pelastuslaitokselta.
Varsinais-Suomessa helteisen loppuviikon aikana oli ollut muutaman päivän sisällä kuusi vesipelastustehtävää, joista kaksi päättyi uimarin kuolemaan.
– Tämä on meidän mielestämme aivan käsittämätön määrä, Rostedt sanoo.
Aurajoki houkuttelee älyttömyyksiin Turussa
Rostedtin mukaan monissa vaaratilanteissa vesillä on ollut mukana alkoholia tai muuten vain ajattelemattomuutta.
– Yliarvioidaan omat voimavarat, Rostedt antaa esimerkin.
Turun läpi virtaava Aurajoki houkuttelee Rostedtin mukaan kaikenlaisiin tempauksiin. Joen halki on yritetty uida ja sillalta hypätä veteen. Rostedt varoittaa joen olevan kuitenkin yllättävän leveä ja alimmillaan vain metrin syvyinen.
– Kun hyppää sinne, niin lopputulos ei ole välttämättä paras mahdollinen.
Uimareissusta turhaan suuroperaatio
Uimahypyt silloilta ja pulahdukset merkkaamattomista paikoista aiheuttavat myös turhia hälytyksiä. Helsingin pelastuslaitoksen päivystävä palomestari Petri Strandberg sanoo vesipelastustehtävien olevan ajoittain aiheettomia, kun sivulliset huomaavat jonkun vedessä oudossa paikassa ja oikeaoppisesti hälyttävät apua.
Vaikka uimari pääsisi turvallisesti maihin, on siinä vaiheessa liikkeelle voinut lähteä jo suuri joukko pelastajia pintasukeltajia ja Rajavartiolaitosta myöten, Strandberg muistuttaa.
Myös Helsingin pelastuslaitoksen tämän kesän vesipelastustehtävistä kolmasosa on sattunut tämän helleviikon aikana.
Lapsin veteen ja kännykkä auki?
Varsinais-Suomen pelastuslaitokselle tulleissa hälytyksissä ei ole ollut lapsia vaarassa tänä viikonloppuna, mutta Rostedt kertoo seuranneensa huolestuneena vanhempien kännykän käyttöä rannoilla.
– On tapauksia, että vanhemmat eivät edes katso rannalle päin, vaan somettavat tai katsovat sähköpostia, Rostedt ihmettelee.
