Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Syyskuussa hukkui neljä ihmistä

Kaksi kuolemista tapahtui Etelä-Suomessa ja kaksi Lapissa.
Kaksi kuolemista tapahtui Etelä-Suomessa ja kaksi Lapissa. Tomi Natri/All Over Press
Julkaistu 07.10.2025 09:49

MTV UUTISET – STT

Syyskuussa hukkui neljä ihmistä, kertoo Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliitto (SUH). Tiedot perustuvat median ja avoimien viranomaislähteiden välityksellä kerättyihin ennakkotietoihin.

Kaksi kuolemista tapahtui Etelä-Suomessa ja kaksi Lapissa. Yksi hukkumisista tapahtui vesiliikenteen yhteydessä, yksi veteen putoamisen seurauksena ja kahdessa tapauksessa tapahtumien kulku ei ole selvillä.

Tällä hetkellä kylmä vesi ja vaihtelevat sääolosuhteet ovat suurimpia vaaratekijöitä vesillä ja veden äärellä liikkujille, SUH:lta muistutetaan. Veden varaan joutuminen ilman suojavarusteita voi olla kohtalokasta.

– Ihmisen pudotessa kylmään veteen tulee usein kylmäsokkireaktio, mikä aiheuttaa sen, että ihmisen kyky pidättää hengitystään normaalista 60–90 sekunnista laskee muutamaan sekuntiin. Tämä lisää olennaisesti hukkumisen riskiä, kertoo vesiturvallisuusasiantuntija Anne Hiltunen tiedotteessa.

Syyskuun loppuun mennessä 81 hukkunutta

Tämän vuoden tammi-syyskuun aikana on hukkunut ennakkotilastojen mukaan 81 ihmistä. Viime vuonna syyskuussa hukkui SUH:n ennakkotilastojen mukaan 7 ihmistä ja tammi-syyskuussa 75 ihmistä.

Suomessa hukkuu tapaturmaisesti vuosittain noin 100–150 ihmistä, joista noin puolet yleensä kesäkuukausien aikana.

Kuluneen vuoden hukkumisista 12 on tapahtunut vesiliikenteen yhteydessä, 24 uidessa, 17 jäihin vajoamisen seurauksena, 5 veteen putoamisen seurauksena ja 23 tapauksessa tapahtumien kulku ei ole selvillä. Tämän vuoden hukkuneista 47 on ollut miehiä, 9 naisia ja 25 tapauksessa sukupuoli ei ole tiedossa.

Lisäksi alkuvuoden aikana on raportoitu noin 220 vakavaa läheltä piti -tilannetta ja yhdeksän henkilöä on menehtynyt veteen liittyvissä liikenneonnettomuuksissa.
 

Lisää aiheesta:

Uimarannoilla hukkumisia selvästi keskimääräistä enemmän – vesillä jo 200 vakavaa läheltä piti -tilannetta tänä vuonnaTammikuussa hukkui neljä ihmistä – kaksi kuoli vajottuaan jäihinSuomessa hukkui kesäkuukausina yli kolmannes keskimääräistä vähemmän ihmisiäToukokuussa hukkui 8 ihmistä – vuoden vaarallisin aika koittaaSUH: Suomessa hukkui syyskuussa kahdeksan ihmistä – syksyn kylmenevissä vesissä piilee riskiKesäkuukausina hukkui enemmän ihmisiä kuin vuosiin – yli 80
HukkuminenKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Hukkuminen
  • 9.9.21:40
    Onnettomuudet

    Merivartiosto: Ihminen kuollut Helsingissä "epäselvässä onnettomuudessa"

  • 9.9.18:59
    Sydänterveys

    Kuinka pitkästä sydänpysähdyksestä ihminen voi selvitä?

  • 5.9.17:06
    Merivartiosto

    Ihminen hukkui Helsingin Hakaniemenrannassa

  • 5.9.08:48
    Onnettomuudet

    Kesällä hukkui poikkeuksellisen paljon lapsia ja nuoria

  • 28.8.20:20
    Onnettomuudet

    Valtio tukee uimaopetusta 3,5 miljoonalla eurolla – taustalla kesän hukkumiset