Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tarkkaile postiasi, Toyota-kuski! Valmistaja löysi autoistaan vakavan vian – voi johtaa imusarjan puhkeamiseen

5:14Volvolla historiansa suuri takaisinkutsu – koskee myös suurta määrää suomalaisiaRuotsalainen Volvo ilmoitti viime kesänä historiansa suurimmasta takaisinkutsusta. Yhteensä 2,2 miljoonan auton korjauskampanja koskettaa myös suomalaisia.
Julkaistu 26.03.2021 12:03

Ville Järveläinen

Toyota kutsuu Suomessa takaisin yli 1 500 autoa.

Toyota on julkaissut Suomessa takaisinkutsukampanjan, joka koskee tiettyjä dieselmoottorilla varustettuja Auris-, Verso-, Avensis- ja RAV4-malleja.

Suomessa takaisinkutsuttavia autoja on yhteensä 1 573 kappaletta. Autot on valmistettu maaliskuun 2015 ja toukokuun 2018 välisenä aikana, ja niiden 1,6- tai 2,0-litraisen dieselmoottorin tyyppi on joko 1WW tai 2WW. Kokonaismäärä jakautuu eri mallien välillä seuraavasti:

  • Auris, 97 kpl
  • Verso, 132 kpl
  • Avensis, 1 182 kpl
  • RAV4, 162 kpl

Lue myös: Tutkimus: Autovalmistajat viivyttelevät takaisinkutsujensa kanssa

Japanilaisvalmistajan mukaan ongelma liittyy joidenkin dieselmallien pakokaasujen takaisinkierrätysjärjestelmään.

Mahdollisessa ongelmatilanteessa pakokaasujen takaisinkierrätysjärjestelmässä (EGR) takaisinkierrätettävien pakokaasujen jäähdyttimeen voi muodostua sisäinen jäähdytysnestevuoto, joka puolestaan voi johtaa lämpövaurioihin, moottorinohjauksen menemiseen vikatilaan ja ääritilanteessa jopa imusarjan puhkeamiseen.

– Tietojemme mukaan viallinen EGR-jäähdytin ei ole aiheuttanut yhtään onnettomuutta eikä muita vaaratilanteita, Toyota kertoo tiedotteessaan.

Maahantuoja lähettää kampanjan piiriin kuuluvien autojen omistajille kirjeitse kutsun tarkastukseen. Korjaustoimenpiteenä on EGR-jäähdyttimen vaihto uuteen.

Takaisinkutsusta ei aiheudu kustannuksia autojen omistajille.

Lue myös: Nainen ei vienyt autoaan korjaamolle, vaikka valmistaja oli pyytänyt – seurauksena 100 miljoonan dollarin vahingot

Lähde: Toyota

Lisää aiheesta:

Ongelmia havaittu: Toyota kutsuu autoja tarkastettavaksi SuomessaSähköikkunat aiheuttavat tulipaloja ja vetoakselit ruostuvat – japanilaisvalmistaja kutsuu pajalle lähes 2 miljoonaa autoaToyota ja Lexus kutsuvat miljoonia autoja tarkastuksiin – näin moni suomalainen saa postiaVolvo kutsuu Suomessa takaisin lähes 20 000 uudehkoa autoa – tässä tilanteessa ajo pitää keskeyttää välittömästiToyota kutsuu takaisin jopa 17 vuotta vanhoja autoja – Suomessa lähes 50 000 autoa pajalleKoskee myös Suomea: Toyotan uuden katumaasturin takarenkaat voivat irrota vauhdissa – "Saattaa lisätä onnettomuusriskiä"
AutotTakaisinkutsutAuton viatToyotaLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • ke15:23
    Volkswagen

    Volkswagen keskeyttää VW Golf -mallin tuotannon

  • ti12:41
    Renkaanvaihto

    Renkaidenvaihto käsillä – vältä tyypilliset virheet!

  • ti11:12
    Autokoulu

    Yhä useampi opettaa omaa lastaan ajamaan autoa – vanhemmilta erikoisia pyyntöjä autokouluille

  • ti11:02
    Raha

    Kannattaako auto korjauttaa? Tämä on "maaginen luku"

  • 19.10.11:44
    Renkaanvaihto

    "Suuri turvallisuusriski" – autoilija, ethän säästä tässä asiassa?