AVA Elokuva Mustat donkkaa tykimmin opetti sekä Wesley Snipesin että Woody Harrelsonin pelaamaan koripalloa. Nike valmisti Harrelsonin roolihahmon innoittamana jopa tennistossun.
AVA Elokuva Mustat donkkaa tykimmin on sympaattinen komedia, jossa Wesley Snipes ja Woody Harrelson esittävät kahta korishaita Los Angelesin helteisillä pelikentillä.
Harrelsonin esittämän Billy Hoylen rooliin suunniteltiin myös Charlie Sheeniä ja David Duchovnya.
Sekä Harrelson että Snipes oppivat elokuvan aikana pelaamaan koripalloa niin hyvin, että opettajien mukaan he olisivat voineet päästä pelaamaan jenkkilän yliopistourheilujärjestö National Collegiate Athletic Associationin kolmosdivisioonaan. Harrelson oli Snipesiä huomattavasti parempi pelaaja, vaikkei hänen roolihahmonsa osaakaan elokuvassa donkata – eli hypätä ja paiskata palloa koriin.
Stanley Kubrickin suosikki
Mustat donkkaa tykimmin oli vuoden 1992 eniten tuottaneiden listan sijalla 16. Se sai positiiviset arvostelut kriitikoilta. Elokuva oli eräs Hohto- ja Kellopeliappelsiini-elokuvien ohjaaja Stanley Kubrickin suosikeista!
Nike valmisti Harrelsonin roolihahmon innoittamana jopa tennistossun. Erikoista kyllä Harrelson sai tietää kengästä vasta tehdessään elokuvan tiimoilta haastattelua Music Televisionin kanssa!
AVA Elokuva: Mustat donkkaa tykimmin to klo 21.00!
AVA/Maria Aarnio
Lähteet: IMDB, Nice Kicks, MTV Movies blog, Vanity Fair
Kuvat: Elokuvasta