Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tamperelaisessa päiväkodissa hinkuyskäepidemia

Lehtikuva
Julkaistu 05.06.2018 10:58

MTV UUTISET

Tampereella toimivassa päiväkodissa on todettu kolme varmistettua hinkuyskätapausta ja muutama tapaus on tutkittavana.

Jo varmistuneiden tapausten määrän perusteella voidaan puhua jo epidemiasta. Kaikki lapset ja heidän perheenjäsenensä, joilla on hinkuyskään sopivat oireet, lääkitään, tiedottaa Tampereen kaupunki. 

Oireettomia lapsia ei lääkitä eikä kukaan ole tiettävästi sairastunut infektioon, joka vaatisi sairaalahoitoa.

Hinkuyskän oireita ovat aluksi kuume, nuha ja yskä. Yskä kestää tavalliseen flunssaan verrattuna kuitenkin pitkään ja muuttuu puuskittaiseksi. Puuskat voivat päättyä jopa limaoksenteluun. Hinkuyskässä voi esiintyä sisäänhengityksen vaikeutumista, jolloin kuuluu hinkuva ääni yskänpuuskan loppuvaiheessa.

Hinkuyskän vakavimmat, jopa hengenvaaralliset oireet ilmenevät alle kuuden kuukauden ikäisillä lapsilla ja rokottamattomilla imeväisillä.

Rokote kuuluu suomalaisten lasten rokotusohjelmaan.

Epidemiologi Sirpa Räsänen Tampereen kaupungilta kertoo, että Tampereella lasten rokotuskattavuus hinkuyskää vastaan on hyvä.

– Rokote ei kuitenkaan sataprosenttisesti suojaa hinkuyskätartunnalta, joten hinkuyskää aiheuttavaa bakteeria voi kiertää hyvinkin rokotetussa väestössä, ja siksi ajoittain ilmenee hinkuyskäepidemioita, Räsänen sanoo.

Lisää aiheesta:

Hinkuyskä ei ole laantunut Suomessa – tapausmäärät isossa kasvussa Näin tunnistat rajusti leviävän hinkuyskän – tässä tapauksessa hoitoon on päästävä hetiOireet voivat olla pelottaviakin – tällainen on Suomessa nyt lisääntyvä hinkuyskäYlilääkäri rokottaisi nuorimmatkin jo syksyllä – tällaisia jälkioireita lapsilla on havaittuSastamalan hinkuyskäepidemia laantumassaTHL harkitsee odottavien äitien rokottamista hinkuyskärokotteella – vauvoilla ei ole todettu epämuodostumia
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 05:00
    Asian ytimessä.doc

    Janne, 12, karkasi kotoa ja ajautui kodittomana vankilakierteeseen – yksi kohtaaminen käänsi elämän suunnan

  • Eilen23:05
    Kadonneet

    Raahessa kateissa ollut henkilö löytyi

  • Eilen21:42
    Yritykset ja brändit

    Koulukiusatusta tietokonenörtistä rikkaaksi yrittäjäksi – erikoishaastattelussa Varustelekan Valtteri Lindholm

  • Eilen18:51
    Liikenneonnettomuudet

    Poliisiauto kaatui Kehä kolmosella Vantaalla takaa-ajotilanteessa

  • Eilen18:41
    Jäänmurtajat

    Suomi varautuu jäänmurtajien uudistamiseen