Kehä kolmostiellä Vantaalla Lentoasemantien liittymässä on tapahtunut liikenneonnettomuus, jossa poliisiauto kaatui kumoon.
Helsingin poliisilaitoksen poliisiauto oli poliisin tiedotteen mukaan suorittamassa ajoneuvon pysäyttämiseen tai tarkistamiseen liittyvää tehtävää kello viiden jälkeen iltapäivällä, kun tehtävän kohteena olleen auton kuljettaja lähti pakenemaan poliisia.
Poliisiauto ajautui takaa-ajon aikana ulos ajokaistalta Kehä 3:lla Vantaalla sijaitsevassa liittymässä, joka sijaitsee lähellä kauppakeskus Jumboa. Poliisiauto kaatui tilanteessa kyljelleen.
Ajoneuvossa olleet poliisit eivät alustavien tietojen mukaan loukkaantuneet ulosajossa.
Poliisi kertoi puoli seitsemän tienoilla illalla, että viranomaiset ovat saaneet onnettomuuspaikan raivatuksi ja liikenne sujuu jälleen normaalisti.