Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tampereen lentokentällä alkaa operoida neljä yhtiötä – Finnair suututti paikalliset bussi-ideallaan

juhametso/All Over Press
Julkaistu 25.10.2021 14:21

MTV UUTISET – KAUPPALEHTI

Tampere-Pirkkalan lentoaseman liikenne on vilkastumassa.

Syys-talvikaudella lennot aloittaa uudelleen Air Baltic, Ryanair, SAS ja TUI, joista Air Balticin lennot alkavat ensimmäisenä.

Latvialainen Air Baltic aloitti varhain tiistaiaamuna lennot Tampere-Pirkkalan lentoasemalta Riikaan puolentoista vuoden tauon jälkeen. Air Baltic lentää kahta viikkovuoroa.

Yhteydet lennetään Airbus A220-300 -laivaston 145-paikkaisilla suihkukoneilla. Air Baltic on lentänyt väliä vuodesta 2008.

– Hienoa, että tärkeä yhteys Tampereen ja Riian välillä jatkuu jälleen. Se on tärkeää myös jatkolentojen kannalta. On hyvä merkki lentoliikenteen palautumisesta, että kohdevalikoima myös Finavian verkostolentoasemilta palautuu hiljalleen ennalleen matkustuksen vilkastuessa, sanoo lentoasemayhtiö Finavian reittikehityksestä vastaava johtaja Petri Vuori.

Muita talvi- ja syyskauden palaajia Tampereelle ovat Ryanair, SAS ja TUI:n lomalennot. Ryanair lentää 2. marraskuuta lähtien kaksi viikkovuoroa Tampereelta Lontoon Stanstedtin lentoasemalle. TUI:n lomalennot suuntautuvat Kanarian saarille. SAS aloittaa myös lennot Tampereelta talvikaudella Tukholmaan.

Finnair suututti tamperelaiset

Kotimainen lentoyhtiö Finnair on sitä vastoin ehtinyt kerätä runsaasti badwilliä Tampereelta ja ympäristökunnista.

Yhtiö väläytti alkusyksystä Tampereen ja Helsingin välisten lentojen korvaamista bussiyhteydellä. Kun asiasta nousi äläkkä, Finnair selitti tarkoittaneensa vain osaa lennoista.

Tampereen kauppakamarin toimitusjohtaja Antti Eskelinen valittikin julkisuudessa, että Finnair ei juuri kuuntele alueen asukkaita.

Myös osa alueen kansanedustajista vetosi Finnairiin, jotta lennot jatkuisivat.

Heidän mukaansa yhteydet on turvattava, koska kysymyksessä on maakunnan elinkeinoelämän, yritysten ja työpaikkojen tulevaisuus. Tampere-Pirkkalan kenttä on osa laajempaa liikenneyhteyksien kokonaisuutta. Finnairin on turvattava hyvät yhteydet maailmalle.

Lue myös: Finnair haluaa korvata lennot Tampereelta bussikyydeillä ja siitä on suututtu: "On Finnairia tärkeämpiäkin lentoyhtiöitä"

Lisää aiheesta:

Suomesta avataan 19 uutta lentoyhteyttä talveksiFinnair haluaa korvata lennot Tampereelta bussikyydeillä ja siitä on suututtu: "On Finnairia tärkeämpiäkin lentoyhtiöitä"Tästä syystä Finnair halusi avata suoria kaukolentoreittejä Ruotsista – näin käy Helsingin kaukolentojen Finnairin jättämästä lentoaukosta löytyi uusi bisnes – syöttöliikenne tuo toivoa koronan hyydyttämälle Itä-Suomen ilmailulleNorwegian lopetti yllättäen koko talven suorat lennot Helsingistä Pariisiin – tilalle tarjottiin odottelua Kööpenhaminassa: "Ei kiitos" Halpalentoyhtyö Ryanair tähyää lentoja Helsinki-Vantaalta
TampereLentoyhtiötFinnairKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Tampere
  • Eilen10:54
    Liikenneonnettomuudet

    Ratikka töytäisi naista Tampereella

  • 11.9.14:27
    Sanoma

    Sanoma suunnittelee Tampereen painolaitoksen sulkemista

  • 9.9.16:08
    Tuhopoltto

    Tampereen hurjasta asuntopalosta epäillyn mielentila tutkitaan

  • 8.9.14:42
    Tuhopoltto

    Poliisilta lisätietoa Tampereen tuhopoltosta: "Se oli aika ilmeistä"

  • 8.9.09:34
    Rikos

    Nuorta naista epäillään Tampereen kerrostalopalosta