Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tampereen jätepalon sammutus jatkuu – vaara-aluetta laajennettu

0:42Tulipaloa Ruskon jätteenkäsittelylaitoksella sammutetaan yhäTulipaloa Ruskon jätteenkäsittelylaitoksella sammutetaan yhä
Julkaistu 08.11.2024 05:13(Päivitetty 08.11.2024 15:39)
Toimittajan kuva
Outi Jaatinen

outi.jaatinen@mtv.fi

Tampereella Ruskon alueella sijaitsevan jätteenkäsittelylaitoksen tulipalon sammutusraivauksen ja sammutustyön ennakoidaan jatkuvan vielä ainakin seuraavan vuorokauden.

Voimassa olevaa vaara-aluetta laajennettiin myöhään torstai-iltana koskemaan myös Lintuhytin aluetta, kertoo Pirkanmaan pelastuslaitos. Syynä oli savun leviäminen.

Pirkanmaan pelastuslaitos kertoi perjantaina aamupäivällä tiedotteessaan, että sammutusraivauksen avulla myös savunmuodostusta on yön aikana saatu rauhoittumaan. 

— Alueiden savutilannetta on seurattu aktiivisesti läpi yön ja aamun osalta tilanne näyttää osin jo paremmalta, kertoi pelastuslaitoksen päivystävä päällikkö Jari Nieminen tiedotteessa.

Ruskon ja Lintuhytin asukkaita kehotetaan edelleen pysymään sisätiloissa, sulkemaan ilmanvaihto ja odottamaan tiedotetta vaaratilanteen päättymisestä. Alueille annettu vaaratiedote on yhä voimassa.

Aiemmin ennakoitiin, että Remeon laitoksella palavan energiajätekasan sammutustyö ja purku jatkuisi ainakin perjantaille aamupäivään saakka. Tulipalo on jo kolmas viikon sisään samalla laitoksella

Lue myös: Jätteenkäsittelylaitoksen tulipaloa sammutetaan toista päivää Tampereella

Lue myös: Ruskon jätepalon sammutus jatkuu – pitäkää ikkunat kiinni, sanoo pelastuslaitos

Juttua päivitetty 8.11.24 klo 10.40 pelastuslaitoksen uusilla tiedoilla.

Lisää aiheesta:

Vaara ohi! Tampereen jätepalo laantunutJätepalo työllistänyt palolaitosta Tampereella tiistaista lähtien: "Tilanne on menossa hyvään suuntaan"Jätekasan palon haju leviää Tampereella: "Tuleva yö sammutustöissä erittäin aktiivinen"Ruskon jätepalon sammutus jatkuu – pitäkää ikkunat kiinni, sanoo pelastuslaitosAkaan suuresta hallipalosta nousi terveydelle vaarallista savua – yli 100 henkeä ja kaivinkone osallistui sammutustöihinTampereen tulipalosta annettu savuvaroitus on ohi – palomestari arvelee sammutustöiden venyvän tiistaihin asti
TampereTulipalotKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Tampere
  • 14.9.10:54
    Liikenneonnettomuudet

    Ratikka töytäisi naista Tampereella

  • 11.9.14:27
    Sanoma

    Sanoma suunnittelee Tampereen painolaitoksen sulkemista

  • 9.9.16:08
    Tuhopoltto

    Tampereen hurjasta asuntopalosta epäillyn mielentila tutkitaan

  • 8.9.14:42
    Tuhopoltto

    Poliisilta lisätietoa Tampereen tuhopoltosta: "Se oli aika ilmeistä"

  • 8.9.09:34
    Rikos

    Nuorta naista epäillään Tampereen kerrostalopalosta