Hyvinkää on Suomen keskiarvo asumistukikustannuksissa. Eniten Kela-euroja kuluu Tampereella ja Helsingissä. Tampereella määrä on sata euroa enemmän kuin saman kokoluokan Espoossa.
Tampereella ja Helsingissä asumistukea kului vuonna 2016 yhteensä 335 euroa per asukas, selviää Kelan kuntakohtaisista laskelmista. Espoossa vastaava luku on 237 euroa.
– Espoossa on vähemmän pienituloisia. Helsingissä, samoin ehkä Tampereella, on enemmän kerrostaloja ja vuokrataloja kuin Espoossa väkilukuun suhteutettuna, arvioi VATT:n erikoistutkija Tuukka Saarimaa.
Myös työttömyystilanne on eri – viime vuoden lopulla Tampereen työttömyysprosentti oli yli 18, kun Espoossa vastaava oli kymmenen tuntumassa.
– Meillä on paljon rakennetyöttömyyttä ja nuoria työttömiä. Tampereelle muuttaa paljon pienituloisia, kuten työttömiä ja opiskelijoita. Se on yksi selittävä tekijä, kommentoi tilannetta kaupungin avopalvelujohtaja Anniina Tirronen.
Hyvinkää vähentää toimettomuutta
Itse asumiseen voi saada apua myös toimeentulotukiluukulta.
Hyvinkään kaupungissa kyseisen tuen kulut ovat pysyneet muita samankaltaisia kaupunkeja pienempinä. Kaupunki pitää reseptinään työttömien aktivoimista työllistymistä edistäviin toimenpiteisiin.
Hyvinkään aktivointiaste on maakunnan korkein. Tuorein luku on lokakuulta, jolloin aktivointiaste hätyytteli 47 prosenttia. Tuona ajankohtana siis liki puolet Hyvinkään työttömistä oli aktivointitoimenpiteiden piirissä.
– Se on aina kannattavampaa kuin se, että ihmiset pysyy toimettomana, vakuuttaa Hyvinkään aikuisten palvelujen päällikkö .
