Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tämä vanhan miehen kirjoitus saattaa olla paras kuulemasi kuvaus surusta – oletko samaa mieltä?

Läheisen kuoleman joutuu jokainen jossain vaiheessa kohtaamaan.
Läheisen kuoleman joutuu jokainen jossain vaiheessa kohtaamaan.COLOURBOX / Reddit
Julkaistu 25.12.2017 10:57

MTV LIFESTYLE

Läheisen menettäminen ja sen tuoma suru tulevat jokaisen kohdalle jossain vaiheessa elämää. Iäkkäämpi mies kirjoitti osuvasti surusta selviämisestä Reddit-palvelussa.

Reddit-palvelussa eräs käyttäjä oli kokenut suuren menetyksen ja kirjoitti sivustolle avunpyynnön.

– Ystäväni kuoli äskettäin. En tiedä, mitä tehdä, hän sanoo.

Eräs iäkkäämpi käyttäjä kuitenkin kirjoitti koskettavan vastauksen lohdutukseksi. Läheisen kuolema on jotain, minkä kaikki kokevat jossain vaiheessa elämää. Se on osa ihmisenä olemisen taakkaa ja yksi vaikeimmista asioista, minkä elämän varrella voi kohdata.

– Olen vanha mies. Olen elänyt pidempään kuin moni muu, jonka olen tuntenut tai jota olen rakastanut, mies aloittaa.

– Olen menettänyt kavereita, parhaita ystäviä, tuttavia, työkavereita, isovanhempia, äidin, sukulaisia, opettajia, oppilaita, naapureita ja monia muita tuntemiani ihmisiä. Minulla ei ole lapsia, joten en voi kuvitellakaan kuinka suurta kärsimystä lapsen menettäminen tuottaa, mies lisää.

Mies jatkaa, että läheisen menettäminen sattuu joka kerta, eikä hän halua edes tottua siihen tuskaan. Menetyksen jättämät arvet ovatkin hänen mielestään testamentti suhteesta ja rakkaudesta näitä menetettyjä kohtaan.

Surua voi verrata laivan haaksirikkoon

Hän käyttää haaksirikkoa vertauskuvana sille, miten suru vaikuttaa ihmisten elämään.

– Kun laiva on uppoamassa, sitä tuntee aluksi hukkuvansa. Kaikki ympärilläsi muistuttaa laivan kauneudesta ja upeudesta, mutta sitä voi vain yrittää pysyä pinnalla ja tarrata kiinni johonkin tuttuun, mies kuvailee.

Hän kertoo, kuinka aallokko on aluksi korkeaa ja vyöryy päälle armotta. Pikkuhiljaa aallot eivät tule enää yhtä tiuhaan ja lopulta ne eivät ole yhtä korkeitakaan.

– Uskokaa, kun vanha mies sanoo, että aallokko ei tyynny lopullisesti koskaan. Mutta sen keskellä oppii selviytymään, mies toteaa.

– Sillä uusia haaksirikkoja tulee aina.

Lähteet: Scary Mommy, Reddit

***

6:32Onko surulle tilaa?

Lisää aiheesta:

Vaimo kuoli onnettomuudessa – ihmisten reaktio järkytti leskimiestä: ”Vain harva pystyi oikeasti sanomaan mitään”Pojan itsemurha sai Siskon inhoamaan äitienpäivää: ”Pahinta on, etten saanut omaa lastani edes hengissä pidettyä”  8 asiaa, jotka muuttuvat omien vanhempien kuoltuaKeskenmenon kokenut nainen selittää, miksi tuntee kaikesta huolimatta kiitollisuuttaRaskaana ollut nainen menetti miehensä – koskettava kirjoitus muistuttaa, että toivoa on ainaMikä avuksi surun käsittelyyn? Tämä vastaus tuntemattomalle surevalle on paras mahdollinen
Seksi ja parisuhdeLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Seksi ja parisuhde
  • 26.11.17:52
    Ero

    Seiska: Vaimo hakee eroa kansanedustaja Jarno Limnellistä

  • 24.11.18:58
    Ero

    Saako ystävän kumppanivalintaan puuttua?

  • 21.11.19:09
    Ihmissuhteet

    Emmitkö sitoutumista? Vasta-avioitunut Max kertoo, miksi halusi naimisiin

  • 19.11.16:18
    Rikospaikka

    Jopa lähes puolet suomalaistytöistä kokenut seurusteluväkivaltaa

  • 15.11.07:59
    Ihmissuhteet

    Mihin kumppanit katosivat somesta? Poikaystäviä moititaan nyt noloiksi