Valokuvaajan mieletön video Suomen muotoisen järven jäältä lyö ällikällä.
Valokuvaaja Esko Liukas ja taitoluistelija Tiina Pakkanen ovat tehneet yhteistyössä sosiaalisen mediaan uskomattoman kauniita luisteluvideoita.
Liukkaan ja Pakkasen yhteistyö on poikinut nyt uuden videopätkän, joka itsenäisyyspäivän kunniaksi hehkuu suomalaisuutta. Jos kaksikon edelliset videot ovat sulattaneet suomalaisten sydämet, niin uudesta videosta voi sanoa täysin samaa.
Uudella videolla taitoluistelija Pakkanen antautuu musiikin vietäväksi Kittilässä sijaitsevalla Neitokainen-järvellä.
Kun videota katsoo edespäin, voi huomata, että kyseinen tekojärvi on Suomen muotoinen. Järvi on kaivettu alunperin vuonna 1991.
Kaikkea tätä säestää Sibeliuksen Finlandia-hymni, joten herkistyminen on taattu!
"Kun katsoo isompaa kuvaa, paljastuu koko kauneus"
Esko Liukas kertoo MTV Uutisille, että idea videoon syntyi poikkeuksellisen hienojen syyskelien myötä.
– Mietin silloin, että olisipa hienoa jos lunta ei ehtisi sataa ennen kuin järvi jäätyisi. Tänä vuonna lumi sulikin lokakuussa sopivasti pois ja järveen jäi silti paksu jää, Liukas kertoo.
