Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tämä palauttaa uskosi ihmisten hyvyyteen: 18-vuotias ajoi 360 kilometriä, jotta kuoleva mies sai suosikkipizzaansa

0:23Miten pizzan kuljetus dronella onnistuu?
Julkaistu 19.10.2018 11:35

Maria Aarnio

lifestyle@mtv.fi

Kuolemansairaan Rich Morganin oli tarkoitus matkustaa suosikkipizzeriaansa vielä kerran, mutta syöpä esti suunnitelmat. Apuun tuli 18-vuotias pizzakuski, jolla on suuri sydän!

Video: Näin pizzan kuljetus onnistuu dronella!

Rich Morganin oli tarkoitus mennä vaimonsa kanssa pizzalle vielä kerran. Vakavasti sairas Morgan vaimoineen rakasti tiettyä ravintolaa, joka kuitenkin sijaitsi satojen kilometrien päässä heidän kodistaan.

Morgan aikoi matkustaa suosikkipizzalleen vielä kerran, sillä hän on kuolemassa syöpään. Mies kuitenkin joutui saattohoitoon ennen kuin matka toteutui, kertoo Fox 2. Parin epäonneksi pizzeria ei edes tee kotiinkuljetuksia, varsinkaan tuntien matkan päähän.

18-vuotias pizzakuski pelasti tilanteen

Morganin Julie-vaimon isä kuitenkin soitti pizzeriaan kertoakseen tapauksesta.

– Hän kertoi perheensä aikoneen saapua paikalle syömään pizzaa, mutta olosuhteiden vuoksi he eivät voineet tehdä näin, puhelimeen vastannut Dalton Shaffer kuvaa.

Isä toivoi esimerkiksi postikorttia pizzerialta. Appiukon mukaan pari oli vuosien varrella usein käynyt pizzalla palkkapäivänä, koska rakasti pizzapaikkaa.

18-vuotias pizzakuski Shaffer kuitenkin päätti, ettei Morgan jäisi ilman pizzaansa. Hän valmisti sieni-pepperonipizzan ja ajoi 360 kilometriä, jotta Morgan saisi vielä maistaa lempiherkkuaan.

Oli perillä vasta puoli kolmelta aamulla

Koska Shaffer ei voinut poistua työpaikaltaan näin pitkälle matkalle ennen vuoronsa loppua, hän oli pizzoineen perillä vasta puoli kolmelta aamulla. Perhe oli eleestä ikionnellinen.

KuvanlähdeFox2Dalton Shaffer. Kuvan lähde Fox 2.Kuvan lähde Fox 2

– Perhe tuli ulos ja halasi minua. Se oli siistiä, heidän ilmeensä ja kaikki se (asiaan liittyvä), Shaffer sanoo.

Shafferille tarjottiin myös yösijaa, mutta hän kieltäytyi. Sen sijaan mies lähti ajamaan takaisin, jotta ehtisi sen päivän työvuoroonsa.

– Pitäkää heidät mielessänne ja rukoilkaa heidän puolestaan. Toivon heille parasta, Shaffer kommentoi.

Lähde: Fox2detroit.com

Lisää aiheesta:

2-vuotias halasi pizzakuskia kiitokseksi – lohdutti tietämättään lapsensa menettänyttä: "Hän sanoi, että todella tarvitsi tuota halausta"Esikoistaan odottava aviopari oli romanttisilla treffeillä – herkullinen ateria tappoi tulevan isän: ”Järkyttävintä on, ettemme tienneet"Kehitysvammainen poika ei mennyt iltaisin nukkumaan, ennen kuin näki maitoauton – yritys vastasi uupuneen isän kyynelehtivään puheluun upealla tavallaLääkärit lupasivat enää pari kuukautta elinaikaa – syöpäsairas poika, 12, ehti saattaa äitinsä alttarille ennen kuolemaansa85-vuotias ollut yli 40 vuotta töissä samassa McDonald'sissa – kova isku varjostaa arkea: "Hänen on pakko tehdä työtä paikassa, jossa hänen vaimonsa kuoli"Morsian sai järkyttävän viestin jälkiruokafirmalta: ”Toivomme, että hääsi epäonnistuvat”
Hyvän mielen jututTyöSyöpäSairaudet ja tauditLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Hyvän mielen jutut
  • to10:11
    Testit

    Oletko henkisesti ruotsalainen? Leikkimielinen testi paljastaa

  • 1.11.19:55
    Lieksa

    Drooni, alien vai Halloween-keiju? Outo olento tallentui Riitan mökin valvontakameraan

  • 31.10.06:35
    Koirat

    Vantaalaisen Jennin rottweiler yllätti perheensä: 11-viikkoinen Marlo opetteli skeittaamaan

  • 28.10.07:30
    Sankaritarinat

    Vauva ei hengittänyt, Amy-terrieri herätti vanhemmat: Nämä 13 urotekoa palkitaan sankarikoiran tittelillä

  • 25.10.09:01
    Katy Perry

    Suomalainen Hans, 14, teki nerokkaan kyltin ja pääsi laulamaan Katy Perryn kanssa: "Elämäni paras päivä"