Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tämä on tutkijoiden mukaan merkki koronapotilaan huonosta ennusteesta

1:14Mika Salminen kertoo, millainen kesästä on tulossa koronan osaltaKATSO MYÖS: Mika Salminen kertoo, millainen kesästä on tulossa koronan osalta.
Julkaistu 24.05.2022 10:24

UUTISPALVELU DUODECIM – MTV LIFESTYLE

Tutkimuksen mukaan eteisvärinä-rytmihäiriöön sairastuneet koronapotilaat menehtyvät muita todennäköisemmin.

Noin joka kahdeskymmenes koronatartunnan saanut sairaalapotilas sairastuu eteisvärinä-rytmihäiriöön, tuore yhdysvaltalaistutkimus osoittaa. Nämä potilaat myös menehtyvät selvästi muita todennäköisemmin.

Tutkimuksessa tarkasteltiin 29 000 koronavirustartunnan vuoksi sairaalahoitoon joutunutta potilasta, joilla ei ollut eteisvärinää ennen sairastumista.

Potilaista 5,4 prosenttia sairastui eteisvärinään ja heistä noin puolet kuoli sairaalajakson aikana. Muihin koronapotilaisiin verrattuna he myös sairastuivat sydäninfarkteihin ja muihin sydänoireisiin noin kolmanneksen todennäköisemmin.

Tarkemmissa analyyseissä eteisvärinään sairastuneiden suurempi kuolleisuus selittyi potilaiden vaikeampioireisella koronatartunnalla sekä potilaiden muilla sairauksilla ja korkealla iällä. Tutkijat pitävätkin todennäköisenä, että sairaalahoidon aikana ilmaantuva eteisvärinä on ennemmin merkki potilaan huonosta ennusteesta kuin suoraan kuolleisuuden aiheuttaja.

Tutkimus julkaistiin Circulation: Arrhythmia and Electrophysiology -lehdessä.

Lue myös: WHO: Koronapandemiaan kuollut kenties kolme kertaa enemmän ihmisiä kuin aiemmin arvioitu – kymmenessä maassa 70 prosenttia kuolemista

Copyright Duodecim 2022. Kaikki oikeudet pidätetään. Materiaalin uudelleen julkaisu ja edelleen levittäminen on kielletty ilman kirjallista lupaa.

Lisää aiheesta:

Tutkimus: Sairastettu korona lisää näiden mielenterveysongelmien riskiäKaksi tutkimusta paljastavat, millainen riski korona on HIV-potilailleKoronavirus voi olla vaarallisempi mielialahäiriöistä kärsivilleTutkimus: Korona altistaa aivoverenkiertohäiriöille – potilailla jopa kuusinkertainen kuolleisuusKaru tutkimus paljastaa, millaisia seurauksia aivoinfarktilla on koronatartunnan saaneille – useita selittäviä tekijöitäJoka kolmas keski-ikäinen suomalainen vakavan koronatartunnan riskiryhmässä – yleinen oireyhtymä lisää myös kuolleisuutta
KoronavirusSydänterveysTutkimustuloksetTerveys ja hyvinvointiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 14.10.14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta

  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella