Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tämä äärimmäisen venäläinen lisävaruste oli BMW:n aprillipila – uuteen Lada Nivaan se tulee ihan oikeasti!

0:34Uudessa Lada Nivassa uskomaton lisävaruste
Julkaistu 10.04.2018 11:22

Ville Järveläinen

Lada Niva elää ja voi hyvin. Hiljattain uudistunut pomminvarma neliveto on myynnissä myös Suomessa – nyt tarjolle on kuitenkin tulossa varsin yllättävä lisävaruste.

Katso pääkuvan videolta, miltä näyttää maastokuvioitu Niva.

Vanha kunnon Niva. 1,7-litraisella vapaasti hengittävällä bensakoneella ryyditetty venäläisen insinöörityön taidonnäyte kiihtyy nollasta sataan 19 sekunnissa. Mutta Nivan, tai siis viralliselta eurooppalaiselta kauppanimeltään 4x4:n, paikka ei kuitenkaan ole moottoritiellä, vaan nimenomaan huonokuntoisilla kinttupoluilla. Auto on luonnollisesti nelivetoinen ja varustettu muun muassa mekaanisesti kytkettävällä jakovaihteiston lukolla sekä alennusvaihteella.

Nyt Lada on kuitenkin päättänyt viedä Nivan maastolookin pidemmälle kuin tiettävästi yksikään muu valmistaja. Se nimittäin tarjoaa autoonsa reilun 400 euron lisähintaan ihka aitoa maastokuviointia. Kyllä, luit oikein. Lada itse mainostaa ilmettä "taisteluvalmiina" ja "brutaalina", mutta jokainen voi tehdä siitä omat johtopäätöksensä artikkelin yläpuolella olevalta videolta.

Auton pohjaväri on musta, ja varsinainen maastokuviointi on toteutettu kahdella eri sävyisellä vihreällä. Myös vanteet ovat perusmallia tummemmat.

BMW vitsaili samalla asialla

Venäläiset selvästi näkevät maastokuvioinnin bisneksenä, kun taas saksalaisvalmistaja BMW hyödynsi samaa ideaa heidän tuoreimmassa aprillipilassaan "esittelemällä" maastokuvioidun X2:n.

Ei voi kuitenkaan kieltää, etteikö maastokuvioidulla Niv... siis 4x4:llä, olisi tyylikästä päräyttää vaikka sienimetsään.

Kolmiovisen 4x4:n hinta Suomessa Urban-varustelulla on 19 000 euroa. Viisiovisen 4x4:n perusmalli maksaa 20 399 euroa


Lisää aiheesta:

Spoilerivaroitus! Renault esitteli hillittömällä ”lintulaudalla” siunatun sähköauton Tässä on saksalaisvalmistajan tehokas X-malli – suomalaiset pääsevät käsiksi 54 500 eurollaParahin AvtoVAZ, mitä ihmettä te olette menneet tekemään Lada Nivalle? Uutuusmaasturin moottori sentään on yhä 1990-luvultaJännän katoamistempun tehnyt maasturi palaa Suomeen, mutta se ei ole enää entisensäEnsituntuma: Hyundai lähtee tosissaan mukaan GTI-kisaanKuvat: Detroitin aasialaiset tähdet – kauneusleikkauksia ja macho-miehiä
LadaAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lada
  • 15.12.202210:16
    Autot

    Yksi yllättävä asia yhdistää Ladaa ja Teslaa

  • 27.08.202213:56
    Autot

    Vaihtoehdot vähissä: Miljardöörejä tursuavan Moskovan myydyin uusi auto on nyt Lada

  • 23.08.202206:31
    Sähköautot

    Lada tuo markkinoille sähköauton – tältä näyttää e-Largus

  • 22.07.202217:59
    Autot

    Markkinoille toinenkin pakote-Lada – raavitaan kasaan niistä osista, mitä varastosta löytyy

  • 14.06.202213:21
    Autot

    Paluu menneisyyteen: Venäjällä valmistetaan nyt äärimmäisen riisuttuja pakote-Ladoja – "Markkinoiden edullisin"