Talvirenkaiden vaihto on Pohjois-Suomen rengasliikkeissä jo täydessä vauhdissa.
Lapin Kumin toimitusjohtajan Ville Ruokasen mukaan pohjoisen autoilijat ovat jo hyvin ennakoineet renkaanvaihtoa. Talvirenkaita on Ruokasen mukaan vaihdettu jo paljon, vaikka liukkaita kelejä ei vielä ole ollut kuin aivan Suomen pohjoisimmissa osissa.
– Nyt mennään täysiä. Kaikki kapasiteetti on käytössä, Ruokanen kertoo.
Meri-Lapissa sesonki alkoi Ruokasen mukaan tällä viikolla. Rovaniemen korkeudella täyttä vauhtia renkaiden vaihdossa mennään jo toista viikkoa.
Myös Vianorin toimitusjohtaja Teemu Tuuri kertoo sesongin jo alkaneen.
Lue myös: Tarkista talvirenkaasi renkaiden vaihdon yhteydessä – yksi merkintä pitää löytyä, jos haluat käyttää niitä ensi vuonnakin
– Määrällisesti näkyy nyt pohjoisessa enemmän. Rovaniemelle satoi ensilumi jo pari viikkoa sitten, joka lähti poiskin, mutta se käynnisti sesongin ehkä hieman aikaisemmin kuin viime vuonna, Tuuri kertoo.
Talvirenkaita on nykyisen tieliikennelain mukaan käytettävä marraskuun alusta maaliskuun loppuun, mikäli sää tai keli sitä edellyttää.
Yritysten verkkosivuilla ilmoitettujen renkaanvaihtopalveluiden hinnat lähtevät paikoittain noin paristakymmenestä eurosta, mutta monilla suuremmilla ketjuilla hintaluokka pyörii noin 40–60 eurossa.
