Talvinopeusrajoitukset astuvat voimaan tänään 30.10. koko Suomessa ja merkkejä on vaihdettu paikalleen keskiviikkona ja torstaina.
Pelkästään 100 km/h -kylttejä vaihdetaan 80km/h-kylteiksi yli 7500 kilometrin matkalta. Operaatio ei kuitenkaan ole valtava voimanponnistus, kertoo Liikenneviraston liikenteen ohjauksen asiantuntija Tuomas Österman.
– Meiltä joka vuosi kysellään, että eikö tämä ole hirveän kallis ja iso operaatio. Yritän aina suhteuttaa, että kun ELY-keskusten urakoitsijat sen käytännössä tekevät, niin yleensä annamme kaksi varsinaista vaihtopäivää. Useimmat ELY-keskukset, jos säät eivät ole työn kannalta jotenkin poikkeukselliset, selviävät siitä päivässä. Ei se nyt ihan hirveän mahdoton homma ole, aika hyvällä rutiinilla se kuitenkin sujuu, Österman kertoo.
Välillä jokunen yksittäinen merkki unohtuu vaihtaa, jolloin paikalle palataan korjaamaan unohtunut kyltti. Tämäkin tapahtuu yleensä nopeusrajoitusmerkkien vaihtoa seuraavana päivänä.
Pohjoisessa kesänopeudet saattavat säilyä paikoittain
Eniten nopeusrajoitusmerkkejä vaihdetaan tiheän tieverkon alueella Etelä-Suomessa. Yleisimmin vaihdot tapahtuvat niin sanotuilla tavallisilla satasen teillä, joissa ei ole keskikaidetta ja jotka eivät ole leveäkaistateitä tai moottoriliikenneteitä.
Pohjoisen vähäliikenteisillä teillä puolestaan satasen rajoitukset voidaan paikoin jättää voimaan talveksi. Vähäliikenteisellä tiellä liikkuu alle 3000 autoa vuorokaudessa.
– Pohjois-Suomessa varsinkin, missä on vähän liikennettä ja paljon etäisyyttä, on katsottu, että se on kohtuullista, Österman sanoo.
Joillakin moottoriteillä, joilla rajoitus putoaisi talvinopeuden voimaan tullessa 120 kilometristä tunnissa sataseen, lokakuun viimeisinä päivinä on kuitenkin mahdollista pitää yllä vielä 120 km/h -rajoitusta päivänvalossa ja hyvien olosuhteiden vallitessa.
