Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Talvi saattaa yllättää jo tulevana viikonloppuna etelässäkin – Pekka Pouta: "Jos on aamuisin pakko ajaa autoa, se vaatii talvirengasta"

3:32Tältä näyttää Suomeen rantautuva raju syysmyräkkä – Pekka Pouta kertoo, missä on odotettavissa kovaa tuulta ja sadettaEnsin myrskyää ja sitten pakastaa ja tiet ovat liukkaat varsinkin aamuisin.
Julkaistu 01.10.2019 12:17

MTV UUTISET

Talvirenkaille on käyttöä jo tulevana viikonloppuna, ennustaa MTV Uutisten meteorologi Pekka Pouta.

Alkuviikko on sateinen ja tänään Ilmatieteenlaitos on varoittanut erityisesti rannikolla raivoavista myrskytuulista.

Mutta pian on luvassa selvästi kylmempää. Sateiden jälkeen Suomeen on luvassa 1,5 viikon kylmä kausi, kun pohjoistuuli tuo mukanaan kylmää ilmaa.

Talvirenkaat tarpeen aamuisin

Radikaali muutos tapahtunee Itä-Suomessa jo torstain ja perjantain välisenä yönä, kun sateet muuttuvat räntä- tai lumisateeksi.

– Siinä voi jo tarvita talvirengasta. Varoituksensana laajemminkin: varsinkin viikonloppuna näyttää niin kylmältä, että jos siinä jotain sataa, se on räntää tai lunta etelässäkin, Pouta sanoo.

Erityisesti järeämpää rengasta tarvitaan Poudan mukan päivän aluksi.

– Jos viikonloppuna ja ensi viikon aikana on aamulla pakko ajaa autoa, se vaatii talvirengasta, Pouta varoittaa.

Lisää aiheesta:

Talvinen vaara vaanii jo ensi viikolla – Pekka Pouta: "Tässä on potentiaalia"Lämpö vyöryy etelään voimalla – meteorologilta varoitusTalvi tekee tuloaan: Pekka Poudalla painava viesti etelän autoilijoille: "Vaihtakaa nyt ne talvirenkaat"Pilkistääkö aurinko tällä viikolla lainkaan? Milloin talvirenkaiden vaihtoa kannattaa harkita etelässäkin? Meteorologi vastaa viikon sääkysymyksiinSää kylmenee ja tienpinnat jäätyvät: Pekka Pouta kertoo, kuinka hyytävää kyytiä tällä viikolla on luvassa – "Etelässä lumikuuron mahdollisuus"Ensilumi sataa etelään jopa kaksi viikkoa etuajassa? Meteorologi kuvailee lauantain sääennustetta: "Melkoinen liikennekaaos"
SääTalviAutotHuomenta SuomiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sää
  • ma13:22
    Joulu

    Kuiva käänne sinetöi etelän mustan joulun – vain Lappi pysyy pakkasella

  • 14.12.14:27
    Talvi

    Nyt tulee lunta eteläänkin! Liisa Rintaniemeltä varoitus

  • 13.12.18:07
    Liikenne

    Tarkkuutta liikenteessä: Tiet voivat olla huomenna petollisia

  • 13.12.12:30
    Joulu

    Meteorologi joulun säästä: "Tykkään tästä vaihtoehdosta"

  • 13.12.10:04
    Talvi

    Pakkasennätys rikki!