Ampumahiihdon naisten maailmancupin takaa-ajoon lähdetään kauden herkullisimmista lähtökohdista, kun vino pino kilpailijoita starttaa Italian Antholz-Anterselvan kisaan pienin eroin. Talven aiempi trendi lupaa lisäksi Kaisa Mäkäräiselle hyvää.
Mäkäräinen starttaa takaa-ajoon toiselta sijalta. Kärkinaisen, Tshekin Marketa Davidova kaula Mäkäräiseen on pikakilpailun jälkeen vain 1,7 sekuntia.
Mäkäräinen voitti kauden ensimmäisen takaa-ajon Pokljukassa lähdettyään siihen ykkösenä pikakisan jälkeen. Sen jälkeisissä kolmessa takaa-ajossa suomalaistähti on nostanut asemiaan joka kerta.
Mäkäräinen voitti kauden toisenkin takaa-ajon, startattuaan tuolloin Hochfilzenin kisaan kakkosena.
Kauden kolmanteen takaa-ajoon Mäkäräinen lähti Nove Mestossa 58:ntena flopattuaan pikakilpailussa täysin. Tuolloin suomalainen nousi 22 sijaa ja oli takaa-ajossa 36:s.
Viimeisimmässä Oberhofin takaa-ajossa Mäkäräinen kohensi jälleen asemiaan pikakilpailusta 22 sijalla. Hän oli takaa-ajossa juuri 22:s.

