Suomalaisissa hiihtokeskuksissa työskentelee noin 500 koulutettua ski patrolia. Heidän tehtävänään on valvoa rinneturvallisuutta auttamalla ja opastamalla laskettelijoita sekä huolehtimalla rinteiden kunnosta.
Nykyaikaisissa hiihtokeskuksissa ski patroleja työskentelee sekä vapaaehtoisina että palkattuina työntekijöinä. Hiihtokeskukset ovat järjestäneet oman ski patrol -toimintansa paikallisiin olosuhteisiin parhaiten sopivaksi, siksi ski patrol -toiminta on vähän erilaista eri puolilla maata.
Toimenkuva on monipuolinen.
– Aamulla ennen rinteiden avaamista tarkistamme, että kaikki on kunnossa. Että rinteiden reunamerkit ovat näkyvästi oikeilla paikoillaan ja aitojen linjaukset ovat suorassa, kertoo ski patrol vuorovastaava Matti Honkanen Pyhätunturi Oy:stä.
Rinteiden ollessa auki ski patrolit pitävät silmällä niin rinteitä kuin laskettelijoitakin. Jos epäkohtia havaitaan, niihin puututaan. Kyse voi olla niin kaatuneesta reunamerkistä kuin luvattomasta syöksylaskusta.
– Joskus saa muksujen perässä hiihdellä ja muistuttaa, että syöksylasku on kiellettyä, mutta enimmäkseen kaikki sujuu mukavasti. Tykkään tästä hommasta kauheasti, kertoilee Pyhätunturin vapaaehtoinen ski patrol Jarkko Kohtala.
