Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tällaisia hävittäjiä Suomessa tehtiin 1930-luvulla – nyt vapaaehtoiset entisöivät konetta ja paikalla vieraili myös puolustusministeri Kaikkonen

1:52Valtion lentokonetehdas rakensi viitisenkymmentä Myrskyä jatkosodan ilmataisteluihin – puolustusministeri Antti Kaikkonen kävi Ilmailumuseossa katsomassa entisöintityön edistymistäPuolustusministeri Antti Kaikkonen kävi Ilmailumuseossa katsomassa entisöintityön edistymistä – katso vierailu tästä.
Julkaistu 19.01.2022 22:45
Toimittajan kuva

Mika Tommola

mika.tommola@mtv.fi

Kotimainen ja jo vähän unohdettu hävittäjäprojekti Myrsky sai tänään julkisuutta, kun puolustusministeri Antti Kaikkonen (kesk.) kävi Ilmailumuseossa katsomassa entisöintityön edistymistä. 

Valtion lentokonetehdas rakensi viitisenkymmentä Myrskyä jatkosodan ilmataisteluihin mutta kiireen ja materiaalipulan takia koneissa oli rakenteellisia heikkouksia.

Puolustusministerin mukaan Suomi oli 1930-luvulla heikosti varautunut konfliktiin mutta nyt on tilanne parempi.

– Emme silloin olleet aikoinaan riittävällä tavalla varautuneet huonoihin aikoihin – toisin kuin nyt – ja silloin jouduttiin monenlaista harsimaan kasaan, Kaikkonen sanoo.

Ilmailumuseon Myrsky-projektin vapaaehtoiset ovat rakentaneet tätä yksilöä jo kahdeksan vuotta. Jos hyvin käy niin puolentoista vuoden kuluttua se on valmis.

Myrsky ei ollut maailman paras hävittäjä mutta kotimainen ja ihan kelpo. Kaiken lisäksi se vähän myöhästyi koska sarjatuotanto pääsi vauhtiin vasta jatkosodan aikana.

– Siinä on pieni palanen alkuperäistä siipeä joka on 25 vuotta ollut Jämsässä yhden kuljetusliikkeen takapihalla, kertoo Reino Myllymäki. 

– Tämä oli ensimmäinen Valtion lentokonetehtaan konstruktio jossa oli sisäänvedettävä laskuteline, Myllymäki selostaa. 

Myös puolustusministeri Kaikkonen intoutui muistelemaan lapsuuden harrastustaan.

– Kokositteko te poikasena niitä pieniä lentokoneita? Mika Tommola kysyy leikkisästi Kaikkoselta.

– Kyllä, se kuului harrastuksiin, pieniä koottavia mutta myös Eka ja Toka oli sellaisia vähän isompia, Kaikkonen vastaa.

– Sitäpaitsi jokainen mies on joskus halunnut olla hävittäjälentäjä, Tommola huomauttaa.

– Kyllä, kyllä mutta taitaa olla parempi, että minä pysyn täällä maassa itse, Kaikkonen naurahtaa.

Lisää aiheesta:

Miten tehokkaita Suomen Hornetit olisivat Ukrainan taivailla? Luotettavia, mutta väsyneitäSuomi hyvästelee Hornetit lähivuosina – "Onhan se vaikea luopua vanhasta rouvasta, nyt tulee tämä uusi tyttöystävä"Mitä tapahtuu Suomen 62 Hornetille? Koko uransa konetyypin kanssa työskennellyt insinöörikenraalimajuri kertoo, millainen on hävittäjävanhusten kohtalo"Siviilin ei kannata tehdä päätelmiä" – Hävittäjäkaupan huutelijat harmittavat puolustusministeri NiinistöäSuomi teki sodan aikana oman Myrsky-hävittäjän – nyt se rakennetaan uudelleenKokenut suomalaislentäjä MTV:n erikoishaastattelussa: Tältä tuntuu hävittäjän puikoissa – ohjukset maaliin pään liikkeillä
HistoriaHävittäjätLentokoneetAntti KaikkonenKymmenen uutisetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Historia
  • 8.12.20:07
    Viiden jälkeen

    Jean Sibelius olisi nykyajassa kohulööppien vakionimi

  • 8.12.06:03
    Sairaudet ja taudit

    Musta surma vei 25 miljoonaa eurooppalaista – tutkijoilta uutta tietoa vitsauksen saapumisesta

  • 7.12.06:55
    Sotaveteraanit

    Näin jo edesmenneet sotainvalidit kertoivat elämästään: "Olen kohtalooni erittäin tyytyväinen"

  • 6.12.16:26
    Itsenäisyyspäivä

    Karjalan veteraani Veikko, 101: "Missään muualla ei ole sellaista maata kuin Suomi"

  • 6.12.14:02
    Talvisota

    Talvisodan ihmeen takana oli suomalainen mies – "Huonolla ruoalla ja kovalla työllä kasvanut"