Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tällainen on Gepard, joita Saksa toimittaa Ukrainalle – ilmatorjuntapanssari tuhoaa kohteita ilmassa ja maassa

Gepard-ilmatorjuntapanssari Saksassa vuonna 2009.
Gepard-ilmatorjuntapanssari Saksassa vuonna 2009.DPA / Lehtikuva
Julkaistu 26.04.2022 15:45

MTV UUTISET – STT – JOUKO LUHTALA

Saksa toimittaa Ukrainalle Gepard-ilmatorjuntapanssareita, kertoo Saksan puolustusministeriö Twitterissä.

Puolustusministeri Christine Lambrecht ilmoitti asiasta tänään Yhdysvaltain johdolla pidettävässä kansainvälisessä Ukrainan aseapukokouksessa Ramsteinissa.

Gepard on Saksan armeijan käyttöön 1960-luvulla kehitetty ja 1970-luvulla käyttöön otettu panssariajoneuvo, jonka vakiovarustukseen kuuluu kaksi 35-millistä tykkiä, kaksi savuheitintä sekä tutka, jota käytetään ilmamaalien havaitsemiseen. Vaunun miehistö koostuu komentajasta, ampujasta ja kuljettajasta.

Vaikka 35-milliset tykit on tarkoitettu ensisijaisesti ilmamaalien tuhoamiseen, soveltuu vaunu myös varsinkin kevyesti panssaroitujen maakohteiden tuhoamiseen.

Vaunun pohjaratkaisuna toimii saksalaisen panssarivaunun Leopard 1:n alusta. Saksa luopui Leopard 1:stä siirryttyään Leopard 2 -panssarivaunuihin 1970-luvun lopulla. Myös Suomen armeijalla on käytössään Leopard 2 -panssarivaunuja.

Lue myös: Ukraina: "Venäjä hyökkää nyt kaikista suunnista", Britannian mukaan Kreml haaveilee jättimotista

Gepardit kehitettiin ennen kaikkea suojaamaan panssari- ja rynnäkkövaunuja ilmauhilta. Tykeillä on ilmatorjunta-aseina kuitenkin rajoituksensa, joten vaunu soveltuu parhaiten helikopterien ja muiden verrattain matalalla lentävien kohteiden tuhoamiseen.

Saksan armeijalla on julkisten tietojen mukaan ollut käytössään 377 Gepardia, joita on korvattu 2010-luvulla tuoreemmalla kalustolla. Gepardeja on tällä hetkellä käytössä myös Brasilialla, Jordanialla ja Romanialla.

Mediatietojen mukaan Saksa on myös suostunut kouluttamaan ukrainalaissotilaita saksalaisvalmisteisten panssarihaupitsien käyttöön. Näitä aseita (Panzerhaubitze 2000) Ukraina saa Hollannista.

Saksan hallitusta on arvosteltu kansainvälisesti ja myös kotimaassa haluttomuudesta toimittaa Ukrainalle raskaita aseita.

Lue myös: Tällaista jälkeä iskut Moldovan puolelle ovat tehneet: Venäjän valtionmedian TASSin mukaan kyse "terrorihyökkäyksestä" sotilaita vastaan – aamulla räjähti radiotorneja

Lisää aiheesta:

Ukrainalaissotilaista USA:n Abramsit eivät sovi rintamalle – kenraalilta yhden sanan tyrmäys"Hätäinen vastahyökkäys" kostautui – Ukraina menetti arvokkaita Abrams-tankkeja, kuvat todistavatSaksalta lisää Leopardeja UkrainalleTällainen on Abrams-panssarivaunu, joita Yhdysvallat nyt toimittaa Ukrainalle – "Suurimmat haasteet kaluston huollossa""Putinin päänsärky pahenee": Ukraina saa Leopardeilla ja Abramseilla kauan vaatimansa länsimaisen panssarinyrkin, jolle kenraali povaa myös ongelmiaTaistelupanssarit eivät ehdi Ukrainan avuksi ennen kesää eikä pienellä määrällä tee mitään, varoittaa Pekka Toveri
Ukrainan sotaUkrainaSaksaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • Eilen16:04
    Venäjä

    Venäjä: Ukrainalaissotilaat antautumassa piiritetyssä kaupungissa

  • Eilen11:50
    Venäjä

    Ukraina kertoo iskusta Moskovan alueelle

  • pe23:05
    Trumpin Yhdysvallat

    Saako Ukraina himoitsemiaan Tomahawk-ohjuksia? Pentagonilta kommentti

  • pe18:47
    Teboil

    Teboilin vetoomukseen tyly vastaus

  • pe16:58
    Teboil

    Kuljetusala huolestui: Teboilin kaatuminen tuo katveita diesel-karttaan