Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Taksikuski MTV:lle: Kaikki autot laitettu ajoon –"Lapset, isi on tänään vähän pidempään töissä"

3:53Taksikuski lakkopäivästä: Kaikki autot laitettu ajoonKatso taksikuski Viljami Mäenpään tunnelmat liikenteestä lakkoaamuna: "Kaikki autot laitettu ajoon"
Julkaistu 14.12.2023 09:12
Toimittajan kuva
Jukka Auramies

jukka.auramies@mtv.fi

@Auramies
Toimittajan kuva

Jonna Hellgren

jonna.hellgren@mtv.fi

MTV Uutiset piipahti Helsingin Pasilan Tripla-ostoskeskuksessa, jota toimittaja Jonna Hellgren ei ole sanojensa mukaan nähnyt koskaan näin tyhjänä.

Kyse on kuitenkin Helsingin liikenteen merkittävästä solmukohdasta, mutta koska junaliikenne ei kulje, on ostoskeskuksessa vain muutamia satunnaisia ihmisiä joko matkalla kauppaan tai töihin.

Hellgren jututti Triplan parkkipaikalla ollutta taksikuskia Viljami Mäenpäätä, joka kertoi kiireisestä aamustaan.

– On saanut mennä tuulispäänä liikenteessä, mikäs tässä lähtiessä aikaisin ajoon ja palvelemaan ihmisiä.

– Lapsilleni kerroin, että isi on tänään vähän pidempään töissä, tehdään pitkää päivää.

Mäenpään mukaan kyytiin hypänneet työmatkalaiset ovat olleet hyvällä mielellä lämpimään autoon päästessään.

Mäenpää kertoo, että kaikki Lähitaksin autot on laitettu ajoon, sillä kysyntää on. Jos päivällä on tarvetta taksille, Mäenpää suosittelee ennakkovarauksen tekemistä.

Mäenpää kehottaa liikenteessä malttiin, sillä teillä on hänen arvionsa mukaan huomattavasti enemmän siviiliautoja kuin normaalina arkiaamuna. Lisäksi tiet ovat liukkaita lumisateen takia.

– Kyllä me tämäkin päivä selätetään, Mäenpää rohkaisee.

Mäenpään mukaan taksikuskit eivät ole juurikaan keskenään lakosta keskustelleet. Henkilökohtaisesti hän on tyytyväinen, että oikeus lakkoilla on olemassa.

– Taksialalla ei oikein lakkoilua harrasteta, oli miinkälainen poliittinen tilanne tahansa, mutta henkilökohtaisesti, kyllä yhden päivän kestää.

Lue lisää lakkopäivästä MTV:n seurannasta

Lisää aiheesta:

Lakko sai kaikki taksit liikkeelle – turhaan: Tämä kuski odotti 3,5 tuntia edes yhtä asiakastaLakot hiljensivät Helsingin, taksien suurponnistus pahasti pieleen: "Eihän täällä ole ketään" – MTV seuraa lakkopäivääHUS-bussi, kimppakyydit ja taksikortit – näin työntekijät matkaavat työpaikoille suurena lakkopäivänäLakko pysäytti pk-seudun bussiliikenteen: Emilia marssi juna-asemalle kilometrejä, mutta antaa tukensa lakkolaisille – "Pienempi paha odottaa pakettia kaksi viikkoa kuin että palkka putoaa tonnilla"Kuva: Kuhmolaisen Riikan työmatka tyssäsi kuin seinään – auraus päättyi kesken tien ja työmatka venyi kuuteen tuntiinKommentti: Veturinkuljettajien lakko lässähti, häämatkaturistit kuutamolla – kannattiko protestoida?
TyötaistelutJulkinen liikenneTaksitKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Työtaistelut
  • 20.7.06:36
    Lentäminen

    Jannika odottanut korvausta myöhästyneestä lennosta kolme kuukautta – Finnairilla hurja jono

  • 13.7.16:14
    Työnantajajärjestöt

    IAU syntyneestä sovusta: "Meidän osassa oli kyse miljoonasta eurosta, poltettiin kymmeniä miljoonia"

  • 13.7.14:28
    Lentäminen

    Lentoliikenteen lakot ohi – nyt puhuu Finnair

  • 10.7.08:53
    Lentäminen

    IAU:lta uusi ilmoitus työnseisauksesta

  • 7.7.17:40
    Lentokentät

    Lentoliikenteen palvelujen työriidassa ei löytynyt sopua