Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Syyttäjä haluaa viedä Jari Aarnion murhasyytteen korkeimpaan oikeuteen

4:56Jari Aarnio vapautui vankilasta – mitä tapahtuu nyt? Rikostoimituksen päällikkö kertooAarnio vapautui alkuvuoden aikana vankilasta. Rikostoimituksen päällikkö kertoi, mitä nyt tapahtuu. Katso aiempi MTV Uutiset Liven lähetys yltä.
Julkaistu 25.03.2022 12:10(Päivitetty 25.03.2022 12:16)
Toimittajan kuva

Eetu Ruonakoski

eetu.ruonakoski(at)mtv.fi

@eeturuonakoski

Syyttäjä haluaa viedä Jari Aarnion murhasyytteen korkeimman oikeuden käsiteltäväksi.

Käräjäoikeus tuomitsi Aarnion lähes 20 vuoden takaisesta Vuosaaren palkkamurhasta elinkautiseen vankeuteen, mutta Helsingin hovioikeus kumosi tuomion viime kuussa.

Apulaisvaltakunnansyyttäjä Jukka Rappe on päättänyt, että hovioikeuden tuomiosta jätetään valituslupahakemus korkeimpaan oikeuteen. Syyttäjälaitos kertoo asiasta tiedotteessaan.

Syytteen mukaan Aarnio tiesi liki 20 vuotta sitten ammattirikollisten suunnitelmasta surmata ruotsinturkkilainen Volkan Ünsal Helsingin Vuosaaressa sijaitsevassa asunnossa, mutta jätti puuttumatta asiaan. Aarnio oli tuolloin Helsingin huumepoliisin päällikkö.

Syyttäjät ovat hakeneet Aarniolle rangaistusta murhasta niin sanottuna epävarsinaisena laiminlyöntirikoksena. Syyttäjien mukaan Aarnio oli virassaan velvoitettu puuttumaan palkkamurhahankkeeseen.

Hovioikeus katsoi aiemmin, että vaikka Aarniolla olisi ollut jonkinlaista vihiä hankkeesta, hänellä ei kuitenkaan ollut sellaista tietoa, minkä nojalla hänen olisi täytynyt ryhtyä toimiin.

Syyttäjä haluaa nyt asiaan korkeimman oikeuden mielipiteen. 

– Kyse on sellaisesta rikoksesta, josta ei juuri ole korkeimman oikeuden oikeuskäytäntöä. Siksi asiasta olisi tärkeää saada korkeimman oikeuden ennakkopäätös, Syyttäjälaitoksen tiedotteessa sanotaan.

3:57Hovioikeus kumosi tänään Jari Aarnion käräjillä saaman murhatuomionHovioikeus kumosi Aarnion murhatuomion viime kuussa. Katso uutisjuttu aiheesta.

Lisää aiheesta:

Korkein oikeus hylkäsi valituslupahakemuksen – MTV:n rikostoimituksen päällikkö: Jari Aarnio -saaga on ohiKorkein oikeus hylkäsi syyttäjien valituslupahakemuksen: Jari Aarnio ei ole syyllinen Volkan Ünsalin palkkamurhaanJari Aarnion murhasyyte kaatui hovissa – koevapaudesta ei ole vielä tietoaAarnion hyväksi tietoja hankkineen poliisin sakkotuomio pysyy voimassaSyyttäjä vaatii sakkoa Aarnion luvattomasta auttamisesta syytetylle poliisimiehelleSyyttäjä hakee valituslupaa Aarnio-jutussa – vaatii virkarikoksista tuomitun alaisen viraltapanoa: "Pelkkä sakko tuntuisi vähän vähältä"
Korkein oikeusJari AarnioOikeudenkäynnitHenkirikoksetRikos

Tuoreimmat aiheesta

Korkein oikeus
  • 27.6.10:21
    Katujengit

    Milan Jaffin raiskaustuomio ja katujengituomio Kaivohuoneen iskusuunnitelmasta jäävät voimaan

  • 18.6.14:47
    Wolt

    Wolt sivuuttaa KHO:n päätöksen – lähetit eivät siirry työsuhteeseen

  • 17.6.09:12
    Puolustusvoimat

    Korkein oikeus tuomitsi ex-tiedustelupäällikön – sotilaan pahin pelko ei käynyt toteen

  • 17.6.06:15
    Tiedustelupalvelut

    Korkein oikeus päättää ex-tiedustelupomon kohtalosta – Puolustusvoimat ja syyttäjä vaativat kovaa tuomiota

  • 8.4.16:30
    Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö

    Porilaispariskunta hyväksikäytti ja raiskasi lasta vuosien ajan – KKO: Myös nainen oli alentuneesti syyntakeinen