Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Syöpäjärjestöt: Syöpäpotilaiden hoitoon pääsy on turvattava

Kuvituskuva.
Kuvituskuva.Colourbox.com
Julkaistu 03.02.2015 15:39

TIEDOTE

Maailman syöpäpäivää vietetään huomenna 4. helmikuuta. Suomessa päivän teemana on tänä vuonna hoitoon pääsy. Tavoitteena on varmistaa, että syöpä todetaan varhain ja että tarpeenmukaiseen hoitoon pääsee nopeasti.

Syöpäpotilaiden hoitoon pääsylle on asetettava sitovat aikarajat, joiden seurannasta on huolehdittava. Sosiaali- ja terveysministeriö on käynnistänyt hankkeen hoitoon pääsyn seurannan parantamiseksi. Suomen Syöpäyhdistys osallistuu hankkeeseen.

– Nopeasti etenevien syöpien kohdalla hoidon viivästyminen voi heikentää potilaan mahdollisuuksia selviytyä vakavasta sairaudestaan. Syövän hoitoon pääsyn aikarajoja on seurattava aktiivisesti, kuten kansallinen syöpäsuunnitelma edellyttää, Suomen Syöpäyhdistyksen pääsihteeri Sakari Karjalainen vaatii.

Väestön ikääntymisen myötä syöpien määrä lisääntyy tulevaisuudessa. Siksi syövän hoitoon tarvitaan lisää henkilöresursseja. Myös aiempaa yksilöllisemmät hoidot vaativat lisää henkilökuntaa.

Suomen Syöpäyhdistys näkee puutteita syövän diagnostiikan ja hoidon alueellisessa ja väestöryhmien välisessä tasa-arvossa.

– On perustettava Kansallinen syöpäkeskus, jotta rajalliset voimavarat voidaan kohdentaa oikeudenmukaisesti ja kustannustehokkaasti. Kansallisen syöpäkeskuksen tehtävinä olisi muun muassa antaa hoitosuosituksia ja koordinoida vaativan hoidon valtakunnallista työnjakoa sekä suurten investointien toteutusta, Karjalainen muistuttaa.

Väestörakenteen muuttuessa uusien syöpätapausten vuosittainen määrä kasvaa Suomen Syöpärekisterin ennusteiden mukaan nykyisestä 30 000 tapauksesta 40 000 tapaukseen vuoteen 2025 mennessä. Syövät lisääntyvät erityisesti yli 65-vuotiailla, jotka tarvitsevat erityistä tukea ja hoivaa.

Lähde: Syöpäjärjestöt

Kuva: Colourbox.com

Lisää aiheesta:

Professori varoittaa: Suomeen on tulossa syöpätsunamiKolme vaarallisinta syöpää: Jos sinulla on näitä oireita, älä jää kotiin odottamaanTällä viikolla vietetään Euroopan syöpäviikkoa – liikunta tärkeää myös syöpään sairastuneilleSyöpään kuolee useimmin vain perusasteen koulutuksen saanut – syöpäkuolemissa eroja väestöryhmien välilläEtäseurannalla syöpää vastaan? Uudet teknologiat ja hoidot lupaavat syöpäpotilaille parempaa elämää – ”Silloin se on vähemmän pelottavaa”Lasten syöpähoidon laatu uhattuna – lääkärit perustivat säätiön avuksi
SyöpäStudio55

Tuoreimmat aiheesta

Syöpä
  • 2.11.06:46
    Asian ytimessä.doc

    Savuttomilla yhä enemmän Suomen tappavinta syöpää – keuhkosyöpä havaitaan usein liian myöhään

  • 1.11.06:45
    Asian ytimessä.doc

    Marika Kojo ajoi kolarin ja sai syöpädiagnoosin samana päivänä: "Elän kuoleman rajapinnoilla"

  • 31.10.20:15
    Raskaus

    30-vuotiaan naisen oireet viittasivat raskauteen – taustalla olikin vakava sairaus

  • 28.10.18:50
    Sairaudet ja taudit

    Rinnat pitää tutkia joka kuukausi – näin teet sen oikein kotona

  • 26.10.08:30
    Kuolema

    Elli, 42, on sairastanut keuhkosyöpää jo 13 vuotta: "Elän puolen vuoden sykleissä"