Parantumatonta syöpää sairastava nainen on jumissa risteilijällä koronavirusepidemian aiheuttamien satamasulkujen takia. Tapauksesta kertoo muun muassa australialainen 9 News -sivusto.
Uusiseelantilainen Raewyn Schulz, 59, sairastaa suolisto-, maksa- ja keuhkosyöpää. Häntä ei pystytä enää parantamaan.
Raewyn sai luvan lähteä vielä viimeiselle lomalleen ja hän varasi perheensä kanssa 21 päivän Tyynenmeren risteilyn. Hän lähti matkaan Sydneysta viime kuussa yhdessä miehensä Larryn ja kahden aikuisen tyttärensä, Danan ja Zanen, kanssa.
Laiva käännytetty monesta satamasta
Norwegian Jewel -risteilijällä Raewynin vointi alkoi huonontua. Hän on jumissa laivalla, koska koronaepidemian takia matkustajia ei tahdota päästää pois laivasta oikein missään. Yhdelläkään matkustajista ei ole todettu koronavirusta, mutta reitille kuuluvat satamat eivät ole olleet halukkaita päästämään matkaajia maihin.
Laiva on käännytetty pois Uuden-Seelannin Aucklandista, Fijiltä ja Amerikan Samoalta. Nyt se yrittää Havaijia. Risteilyn oli määrä päättyä eilen Tahitille.
Laivalla kerrotaan olevan noin 2 000 matkustajaa. 9 News -sivuston mukaan laivan matkustajat ovat pääosin australialaisia. Newshub-sivusto kertoo, että kyydissä on 15 uusiseelantilaista.
