Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Synkkä turismi on matkailun tuorein ja kiistanalaisin ilmiö: "Nykyaikana suhtautuminen kuolemaan on ristiriitaista"

0:25Aavedata-ryhmä tekee merkittävän löydöksen Turun linnan sellistäAavedata-ryhmä tekee merkittävän löydöksen Suomenlinnan sellistä
Julkaistu 10.03.2019 15:15
Toimittajan kuva

Aino Haili

aino.haili@mtv.fi

Aaveiden jäljillä -ohjelmassa kerrotaan, että nykyään matkailijoita kiinnostaa erityisesti historiallisten kohteiden kammottava historia. 

Uutuussarja Aaveiden jäljillä tuo suomalaisten yliluonnollisten ilmiöiden tutkimuksen televisioruutuihin. Ohjelman keskiössä on Aavedata, joka on yliluonnollisten ilmiöiden tutkimusryhmä, jonka ytimessä ovat veljekset Jupe ja Marko Keskitalo.

LUE MYÖS: Aaveita ja yliluonnollisia ilmiöitä jahtaavat Jupe ja Marko saivat ensikosketuksensa tuonpuoleiseen jo lapsuudenkodissaan: "Siellä ei ollut koskaan yksin"

Vuonna 2011 perustettu ryhmä tekee tutkimusta pääasiassa historiallisissa kohteissa, joissa ihmiset ovat kokeneet paranormaalia toimintaa. Tavoitteena on taltioida ihmisten kokemia, paranormaaleja tapahtumia modernin teknologian avulla.

Ohjelman ensimmäisessä jaksossa vierailtiin Turun linnassa, jonka satojen vuosien mittainen historia on erittäin värikäs sekä väkivaltainen. 

Linna rakennettiin 1200-luvulla ja se on toiminut monien kammottavien ja väkivaltaisten tapahtumien näyttämönä. 

LUE MYÖS: Aaveita etsivä ryhmä teki kylmäävän löydön Turun linnan selleistä: "Voin luvata, etten ole ikinä nähnyt tuon menevän tappiin asti"

Jaksossa vieraileva folkloristiikan tutkija Tuomas Hovi kertoo, että synkkä turismi on uusi matkailun ilmiö. Tämä tarkoittaa sitä, että matkailu suuntautuu kohteisiin, joihin liitetään kärsimystä, pelkoa, kauhua sekä kuolemaa. 

– Mitä pidempi historiallinen aika on kulunut näistä tapahtumista, ja mitä enemmän sitä viihteellistää, niin se menee enemmän siihen kevyempään suuntaan. Jos 500 vuotta sitten on tapahtunut kauheuksia, niin on helppoa ajatella, että se tapahtui silloin, se kuului siihen aikaan. Mutta jos jotain tapahtui 10-20 vuotta sitten, se on vaikeampi tavallaan ymmärtää, Hovi selittää. 

Hovin mukaan synkkä turismi kiinnostaa siksi, että ihmisillä on sisäänrakennettu tarve ymmärtää kärsimystä, kauhua sekä kuolemaa. Matkailun ja turismin kautta voi kokea jotain kammottavaa, mutta kuitenkin turvallisessa ympäristössä. 

– Nykyaikana suhtautuminen kuolemaan on ristiriitaista. Toisaalta se on lähempänä kuin koskaan, koska mediahan on täynnä kuolemaa eri tavoilla. 

Aaveiden jäljillä torstaisin klo 22 Subilla ja mtv-palvelussa!

Lisää aiheesta:

Aavemetsästäjä Mika Nikkilä kohtaa selittämättömän: "En usko – minä tiedän"Turun linnan mystiset savupatsaat ovat hämmentäneet vierailijoita ja henkilökuntaa vuosikymmenien ajan: "En ole semmoista pahuuden energiaa kohdannut koskaan"Aaveita etsivä ryhmä teki kylmäävän löydön Turun linnan selleistä: "Voin luvata, etten ole ikinä nähnyt tuon menevän tappiin asti"Aaveita metsästävät Jupe ja Marko ovat tehneet kummallisia löytöjä historiallisista paikoista: "Kuulimme sen ihan tyhjästä"Yliluonnollisia ilmiöitä tutkivat veljekset paljastavat pelottavimmat kokemuksensa: "Näin tyypin käytävällä, jossa ei olisi pitänyt olla ketään"Suuret tragediat kiehtovat yliluonnollisten ilmiöiden tutkijaa – uutuussarja paljastaa paranormaalit ilmiöt Suomessa
Aaveiden jäljilläKuolemaTV-ohjelmat

Tuoreimmat aiheesta

Aaveiden jäljillä
  • 25.04.201921:01
    Suomenlinna

    Suomen historian pahin sarjamurhaaja koki karmivan kohtalon Suomenlinnassa: "Muurattiin sinne selliin sisälle elävältä"

  • 25.04.201919:11
    Suomenlinna

    Suomenlinnassa 20 vuotta asunut Ida kokee jatkuvasti selittämättömiä asioita kotonaan: "Pelotti ihan mielettömästi"

  • 25.04.201918:08
    Suomenlinna

    Suomenlinnan historia on verinen ja puistattava: "Ihmiset kuolivat kuin kärpäset"

  • 18.04.201921:45
    TV-ohjelmat

    Mystisen Vanajanlinnan selittämättömät tapahtumat ovat tuttuja henkilökunnalle: "On paljon näköhavaintoja"

  • 18.04.201917:11
    TV-ohjelmat

    Vanajanlinnan menneisyys on täynnä lohduttomia tarinoita: "Jotkut edelleen väittävät kuulevansa vaikerrusta"