Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Synkkä arvio Suomen taloudesta julki – edessä vuosikausien miljardileikkaukset

Kansainvälisen valuuttarahaston IMF:n valtuuskunnan johtaja Alex Pienkowski arvioi Suomen talouden tilaa.
Kansainvälisen valuuttarahaston IMF:n valtuuskunnan johtaja Alex Pienkowski arvioi Suomen talouden tilaa.Lehtikuva / Antti Aimo-Koivisto
Julkaistu 10.11.2025 15:30
Toimittajan kuva

Joonas Turunen

joonas.turunen@mtv.fi

Suomen talous kasvaa tänä vuonna 0,25 prosenttia, arvioi kansainvälinen valuuttarahasto IMF.

Suomen hallituksen toimet velkaantumisen taittamiseksi saavat valuuttarahastolta kiitosta, mutta miljardiluokan sopeutusta on jatkettava myös tulevina vuosina.

Talous kasvaa Suomessa odotettua vaimeammin tänä vuonna. Näin arvioi kansainvälinen valuuttarahasto IMF vuosittaisessa maaraportissaan.

Tänä vuonna talouskasvu on jäämässä raportin mukaan 0,25 prosenttiin.

Seuraavina vuosina talous toipuu vähitellen kotimaisen kysynnän kohentuessa. Vuosina 2026 ja 2027 kasvu olisi 1,5 prosenttia vuodessa.

Ennuste Suomen taloudesta perustuu keskusteluihin, joita IMF.n Suomessa vieraillut valtuuskunta on käynyt viranomaisten, tutkimuslaitosten, pankkien ja työmarkkinajärjestöjen kanssa. Näiden perusteella IMF:n asiantuntijat antavat alustavia huomioita ja suosituksia maan päättäjille.

Lopullinen raportti julkisen talouden tilasta julkaistaan myöhemmin.

IMF: Julkisen talouden sopeutusta on jatkettava

Raportissa todetaan, että Suomen julkisen talouden tila on heikentynyt merkittävästi. IMF:n valtuuskunnan johtajan Alex Pienkowskin mukaan hallituksen toimenpiteet työmarkkinoiden ja sosiaaliturvajärjestelmän uudistamiseksi ovat olleet tervetulleita.

Valtuuskunta kuitenkin arvioi, että julkisen velan suhde bruttokansantuotteeseen jatkaa kasvuaan. Huhti-kesäkuussa Suomen julkinen velka oli 88,3 prosenttia suhteessa BKT:hen.

– Julkisen talouden alijäämä pysyy kuitenkin suurena keskipitkällä aikavälillä, ja Suomen julkinen velka suhteessa BKT:hen lähenee 95:tä prosenttia vuosikymmenen loppuun mennessä, raportissa todetaan.

Tämä tarkoittaa, että sopeutustoimia on jatkettava myös tulevina vuosina. IMF:n asiantuntijoiden mukaan päättäjien ja viranomaisten on tasapainotettava julkista taloutta 1,5 miljardilla vuosittain, kunnes talous tasapainottuu ja julkinen velka alkaa supistua.

Näitä toimia vaaditaan

Vaikka julkisen talouden tila on vaikea ja talouskasvu vaimeaa, arvioi IMF talouden kasvavan lähivuosina. Keskeisiä perusteita näkemykselle ovat säästöt, joita on kertynyt kotitalouksille viime vuosina.

Lisäksi vientiyritykset näyttävät kestäneen maailmantalouden epävarmuudet ja tullipolitiikan muutokset yllättävän hyvin.

Tästä huolimatta IMF suosittaa, että Suomi vahvistaa yritysten kasvumahdollisuuksia. Keinoja tähän ovat pääoman lisääminen yrityslainamarkkinoilla sekä työvoiman tarjonnan kasvattaminen.

Valtuuskunnan mukaan Suomen onkin integroitava tehokkaammin viime vuosina tulleet maahanmuuttajat tehokkaammin työmarkkinoille. Lisäksi IMF suosittaa panostuksia, jotka kasvattaisivat suomalaisyritysten mahdollisuuksia päästä eurooppalaisille markkinoille.

Pankkisektori on raportin mukaan vakaassa tilassa, mutta rakennus- ja kiinteistömarkkinoiden heikko tila lisää riskejä.

IMF:n tehtävä on edistää rahoitusmarkkinoiden vakautta. Se myös valvoo jäsenvaltioidensa talouspolitiikkaa ja hintavakautta. Suomi on ollut IMF:n jäsen vuodesta 1948.

Lue lisää aiheesta: Analyysi: Yksi kuva kertoo karulla tavalla, kuinka Suomen lainamarkkinat poikkeavat muusta Euroopasta

Lisää aiheesta:

Suomen talouskasvu surkastuu – tässä uudet numerotVM:n ennuste: Yksi asia uhkaa tämän vuoden talouskasvuaIMF: Suomen talous on alkanut toipua taantumasta – kasvu jää vaimeaksiVM: Velkaantumisen taittamiseksi tarvitaan lisää säästöjä ja verojen korotuksiaIMF arvioi: Suomen talouskasvu pysähtyy ensi vuonna Ukrainan sodan riskien vuoksiIMF kiittää Suomen hallitusta korona-ajan talouspolitiikasta – "Pandemian kehitykseen liittyy edelleen riskejä"
TalousTalouskasvuVelka

Tuoreimmat aiheesta

Talous
  • 16:57
    UPM

    Kaukaan viimeinen paperikone vaimeni: "Metsäteollisuuden uusiutuminen on tehtaiden sammuttamista"

  • 15:17
    Black Friday

    Black Friday lähestyy – sitä ennen hinnoille tapahtuu kummia

  • 14:37
    Teboil

    Kaksi Teboilia lopettaa – yrittäjäpariskunta avautuu: "Kestettiin uhkailut ja huorittelut"

  • 11:53
    Sijoittaminen

    Suomalaiset innostuivat sijoittamaan syyskuussa

  • 11:31
    Verot

    Vuonna 2023 yli miljoonan tienanneita oli parisataa enemmän kuin julkisista tiedoista näkyi