Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suunniteltu venevero kuumentaa tunteita alan messuilla – "Verotuotto jää negatiiviseksi"

Venealan Keskusliitto Finnboatin toimitusjohtaja Jarkko Pajusalo kävi aamun Huomenta Suomessa kertomassa alan tunnelmista tällä hetkellä.
Venealan Keskusliitto Finnboatin toimitusjohtaja Jarkko Pajusalo kävi aamun Huomenta Suomessa kertomassa alan tunnelmista tällä hetkellä.
Julkaistu 15.02.2017 08:42

MTV UUTISET

Venealan Keskusliitto Finnboatin toimitusjohtaja Jarkko Pajusalo kertoi aamun Huomenta Suomessa törmänneensä parhaillaan vietettävillä Vene-messuilla useisiin tuohtuneisiin alan harrastajiin.

– Siellä on jatkuvasti tullut vastaan veneilijöitä, jotka kiroilevat tätä suunniteltua veneveroa ja ottavat asian hyvin henkilökohtaisesti.

Pajusalon mukaan hallitusohjelman tavoitteena pitäisi olla kestävän kehityksen ja työllisyyden edistäminen.

– Nyt tapahtuu juuri päinvastoin. Tällaiset toimenpiteet saavat aikaan työttömyyttä, sillä markkinahäiriöt vaikuttavat kuluttajien käyttäytymiseen välittömästi. Tämä on vähentänyt veneiden myyntiä jo viime kesästä lähtien ja nyt vaikuttaa siltä, että verotuotto jää negatiiviseksi.

Myös Kauppalehden haastattelema Otto Brandt -konsernin johtaja Stefanie Brandt-Tallqvist kertoo, että vene- ja moottoripyöräverosta voi koitua valtiolle merkittävät tappiot. Valtio on kaavaillut uusien verojen tuovan jopa 50 miljoonan euron vuosittaiset tuotot, mutta Brandt-Tallqvist tyrmää tämän laskelman.

Muun muassa moottoripyöriä ja veneitä myyvän konsernin johtajan mukaan lopputulos saattaa jäädä 85 miljoonaa euroa miinukselle, kun mukaan lasketaan valtion menetykset arvonlisäveroista, polttoaineveroista, kaupan vähentymisestä sekä toteutumatta jäävä verotavoite.

Uusien verojen puolustajien mukaan ne ovat tervetulleita, sillä autoilijatkin maksavat veroja. Finnboatin Jarkko Pajusalo karsastaa autoilijoiden ja veneilijöiden asettamista vastakkain.

– Veneilijä on autoilija myöskin ja todennäköisesti maksaa jo nyt enemmän veroa, koska hankittuna on harrastuksen vaatimuksia vastaava auto. He maksavat jo ihan tarpeeksi muun muassa polttoaineveron muodossa. 

2:23Hallituksen veropaketti natisee liitoksissaan

Lisää aiheesta:

Matkailuautojen yli kuusinkertainen verokorotus tyrmistyttääVerokarhu saattaa käydä entistä ahneemmaksi autoilijoita kohtaan tulevaisuudessa – Yle: Bensaveroihin mahdollisesti raju korotusKonsernijohtaja KL:lle: Jos vene- ja mp-vero toteutuvat, valtio ottaa takkiin 85 miljoonaa euroaHeinäluoman nettikolumni: Turha venevero rankaisee tavallisia suomalaisia, joilla ei ole ökypursiaBernerin puheet häiritsevät autokauppaa – hallitukselta toivotaan pikaisia päätöksiäMotoristit ja veneilijät nyreissään hallituksen kaavailemista uusista veroista
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen21:45
    Tampere

    305 huonetta varattu – mitä tapahtuu Tampereen Tornissa ensi viikolla?

  • Eilen18:48
    Kotimaa

    Lappajärvellä tapahtui jotain mullistavaa 74 miljoonaa vuotta sitten

  • Eilen18:45
    Talous

    Asiantuntijat: Pelko pitää Suomen talouden jalan jarrulla

  • Eilen18:20
    Talous

    Analyysi: Hallitukselle taas lisää vaikeuksia, niukkuus uhkaa jatkua

  • Eilen17:28
    Talouskasvu

    Etla alentaa kasvuennustettaan 0,8 prosenttiin – kotitalouksien kulutus sakkaa