Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Supo paljasti salaiset paperit: Hotellikortit hämmentävät – Mitä John F. Kennedyn murhaaja teki Helsingissä?

Lee Harvey Oswaldin hotellikortit ja niiden kääntöpuolet suojelupoliisin arkistossa. Ylempänä Klaus Kurjen ja alempana hotelli Tornin kortit.
Lee Harvey Oswaldin hotellikortit ja niiden kääntöpuolet suojelupoliisin arkistossa. Ylempänä Klaus Kurjen ja alempana hotelli Tornin kortit.
Julkaistu 23.11.2017 05:49

Jarkko Sipilä

jarkko.sipila@mtv.fi

@sipilamtv3

Suojelupoliisi myönsi Rikospaikan toimitukselle luvan tutustua Helsingin kautta 1959 Neuvostoliittoon loikanneen Lee Harvey Oswaldin edelleen salaisiin tietoihin.

Lee Harvey Oswald ampui Yhdysvaltain presidentin John F. Kennedyn Dallasissa 54 vuotta sitten 22. marraskuuta 1963. Neljä vuotta aiemmin mies oli murhaa tutkineen Warrenin komission mukaan käynyt Helsingissä. Mitä hän teki 1959 kaupungissa?

Supon asiakirjojen salassapitoaika on 60 vuotta, joten Oswald paperit ovat salaisia vielä 6-7 vuotta. Kun Yhdysvalloissa äskettäin julkaistiin vanhaa salaista materiaalia, Rikospaikka-ohjelma teki suojelupoliisille tietopyynnön virallisissa selvityksissä ampujaksi todetun Lee Harvey Oswaldin kansiosta.

Etukäteen oli tiedossa, että suuria salaisuuksia niistä ei paljastuisi.

Oswald-supoSupo myönsi Rikospaikan toimittajille luvan tutustua vielä salaisiin asiakirjoihin.

Suojelupoliisi suostui siihen, että Oswaldin hotellikortteja sai kuvata. Sen sijaan Oswaldin henkilökorttiin tai kahteen Supon etsivän kirjoittamaan raporttiin kuvauslupaa ei myönnetty.

Oudon nopealle siirtymiselle ei ole selitystä

19-vuotias Oswald saapui Helsinkiin myöhään illalla lauantaina 10. lokakuuta 1959. Hän oli saapunut samana päivänä Lontooseen.

Päivän ainoa suora lento Lontoosta Helsinkiin laskeutui 23.33. Oswald kirjautui hotelli Torniin matkustajakortin mukaan jo puolen yön aikaan. 

Nämä kellonajat herättivät tutkinnassa ja edelleen ihmetystä, sillä Oswald ei olisi millään voinut selvitä passintarkastuksesta, matkatavaroiden noudosta – niitä hänellä oli pakko olla, koska takana oli usean päivän merimatka Yhdysvalloista Eurooppaan – ja 20 kilometrin matkasta hotelliin niin nopeasti.

Selitystä tälle ei ole koskaan saatu. Lentojen matkustajalistoja ei enää 1963 ole tallella. Mahdollista on se, että Oswald oli lentänyt Lontoosta Helsinkiin jonkun muun kaupungin kautta kahdella lennolla. Tätä pohdiskeltiin supon toisessa raportissa, mutta selvyyttä asiaan ei ollut saatu.

Supon kortit

Hakiessaan passia Oswald oli ilmoittanut hakevansa opiskelemaan sekä sveitsiläiseen Albert Schweitzer -yliopistoon että Turun yliopistoon. Turusta ei tällaista hakemusta löytynyt.

Hotelli Tornissa Lee Harvey Oswald asui huoneessa 309, joka nykyisin on huone 308. Oswald kuitenkin jätti tuntemattomasta syystä Tornin 12. lokakuuta ja muutti Bulevardin Klaus Kurkeen.

Oswald-torni

Syytä tälle ei ole selvinnyt. Tornin hotellikortissa Oswald ilmoitti lähtevänsä Yhdysvaltoihin, mikä oli valhe.

Oswald oli saapuessaan myös ilmoittanut asuvansa Tornissa viisi päivää. Tiesikö hän jo saapuessaan, että saisi viisumin nopeasti?

Hotellikorttien nimikirjoitukset ovat hiukan erilaiset. Kuvassa oikealla olevassa Kurjen hotellikortissa nimikirjoitus on hieman suttuisempi kuin Tornin.

Oswald-nimmarit

Kurjessa Oswald oli 15. lokakuuta saakka, jolloin hän lähti junalla Moskovaan. Hotellikorttiin on alun perin kirjattu Tukholma. Myöhemmin siihen on tehty eri käsialalla korjaus, että Oswald lähti Vainikkalan kautta Moskovaan.

Oswald-kurki

Murhaa tutkineen Warrenin komission mukaan Oswald haki ilmeisesti Helsingistä viisumia Neuvostoliittoon heti maanantaina.

Keskiviikkona hän sai kuuden päivän turistiviisumin. Tämä lyhyt aika on vuosikymmenten mittaan ihmetyttänyt sillä tuohon aikaan amerikkalaisturisteilta kesti tavanomaisesti 1-2 viikkoa viisumin saamiseen.

Komissio: "Ei N-liiton agentti"

Warrenin komission arvion mukaan Neuvostoliiton Helsingin lähetystössä työskennellyt KGB-upseeri järjesti viisumin, joita hänellä oli oikeus myöntää ilman hyväksyntää Moskovasta.

Tällaiset yhteydet epäilyttivät Yhdysvalloissa. Komission mukaan mikään ei viitannut siihen, että presidentin murhaaja olisi ollut Neuvostoliiton agentti.

Murhan kiistäneeltä Oswaldilta asiaa ei päästy kysymään, koska yökerhon omistaja Jack Ruby ampui hänet pian Kennedyn murhan jälkeen.

Mitä Oswald teki muutamina päivinä lokakuisessa Helsingissä 1959? Vanhojen lehtien mukaan säät olivat mainiot, joten keskustan kävelyretkiin keli olisi ollut kohdallaan. Ravintolat mainostivat tansseja ja englanninkielisiä elokuvia oli. Tapasiko Oswald täällä jonkun?

Supon toinen raportti päätyi pohdiskelemaan Helsingin päiviä, mutta etsivä on kirjoittanut: "Muita keinoja Oswaldin liikkeiden kontrolloimiseksi ei ole."

oswald - hotellikortit

Rikospaikka keskiviikkoisin kello 22.40.

Lisää aiheesta:

Näkikö taksia odottanut silminnäkijä Raisa Räisäsen murhaajansa kanssa 25 vuotta sitten?Maarit, 40, lähti Järvenpään yöhön ja katosi – vain laukku löytyi myöhemmin toisesta kaupungistaKuka oli suomalaisena hirtetty murhamies? Tarina alkaa Australiasta 1902, mutta loppua ei löydyRuotsalaisvakoojan uskomaton pako läpi Suomen – kun poliisi piti tiedotustilaisuutta Espoossa, vakooja vietiin rajan yli: "Se oli yksi osa ruotsalaisten huikeassa hölmöilyjen sarjassa"Avataanko Kennedyn murhan salaiset asiakirjat vihdoin? Miksi aivot katosivat ruumishuoneella ja kuka oli mystinen Jack Ruby?Outo murhamysteeri piinaa luksushotellia – elegantti, nuori nainen löydettiin ammuttuna 22 vuotta sitten, mutta kukaan ei vieläkään tiedä, kuka hän oli
Rikos
Viideksi päiväksi aiottu oleskelu hoteli Tornissa lyheni kahteen. Syytä ei tiedetä.

Hotellikorttien nimikirjoituksissa on eroja.

Joku on muuttanut hotellikorttiin kirjattua määränpäätä.


Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 18:18
    Poliisin aseenkäyttö

    Poliisin aseenkäyttö lisääntynyt räjähdysmäisesti: Viime vuonna ase esillä jo 2 300 kertaa

  • 17:37
    Yhdysvallat

    New York Times tyrmää Trumpin kunnianloukkauskanteen

  • 17:06
    Poliisi

    Poliisi otti lahjuksen naiselta, joka halusi tietää poikansa rikosasioista – poliisille ehdollista

  • 16:40
    Teemu Keskisarja

    Teemu Keskisarjan puheista ei aloiteta esitutkintaa

  • 14:49
    Hyvinkää

    Mopomiitti karkasi käsistä: Poliisiautojen tiellä maattiin ja tie tukittiin istumalakolla