Supervihannes kehitteillä: Muuttaa aineenvaihduntaa ja hidastaa ikääntymistä?
Brittiläiset tutkijat ovat kehittelemässä eräänlaista superparsakaalia, joka tehostaisi solujen aineenvaihduntaa ja hidastaisi kehon ikääntymistä.
Tutkijoiden kehittämä Beneforte-parsakaali sisältää normaalia enemmän keholle hyödyllisiä antioksidantteja. Tutkijat testasivat kasvin tehokkuutta vapaaehtoisilla, ja testituloksista nähtiin, että solun energiaa tuottavan mitokondrion toiminta tehostui testin aikana, uutisoi australialainen News.com.au.
Energiametabolismi on yksi mitokondrion tehtävistä. Tutkimuksessa selvisi, että superparsakaalin syöminen auttoi mitokondriota torjumaan siinä syntyviä häiriöitä, jotka osaltaan ovat yhteydessä esimerkiksi ylipainoon ja diabetekseen.
Beneforte saatiin aikaiseksi risteyttämällä tavallista parsakaalia italialaisen villilajikkeen kanssa, jossa on suurempi määrä syöpää ehkäiseviä ainesosia.
– Ristikukkaiskasveja sisältävä ruokavalio muokkaa aineenvaihduntaa tehokkaasti. Kyseiset kasvit saattavat kyetä vähentämään ikääntymisen merkkejä, tutkija Richard Mithen kertoo American Journal of Clinical Nutrition -lehdessä.
Kolmen kuukauden tutkimuksen aikana 48 vapaaehtoista jaettiin kolmeen ryhmään. Osa ryhmästä söi benefortea toinen ryhmä parsakaalia ja kolmas ryhmä herneitä. Verikokeiden perusteella nähtiin, että benefortea syöneen ryhmän aineenvaihdunta vilkastui huomattavasti, ja mitokondrion biokemialliset toiminnot tasapainottuivat sekä tulehdusarvot olivat madaltuneet.
Richard Mithen korosti, että vaikka kyseessä oli pilottitutkimus, sen tulokset osoittavat, että ristikukkaiskasvien sukuun kuuluvien kaalien syöminen kannattaa ja sillä on edullisia vaikutuksia aineenvaihduntaan ja kokonaisterveyteen.
Lähde: News.com.au
(MTV3)
Uusimmat
-
05:39
Tänään valaisee keväinen auringonpaiste – mutta pian talvi ottaa taas niskaotteen
-
05:37
Koskelan tapaus muistuttaa Kotkan julmaa lapsimurhaa: 14-vuotias poika tapettiin matkalla discosta kotiin – kolme nuorta käytti silmitöntä väkivaltaa
-
05:24
USA hyväksyi Johnson & Johnsonin koronarokotteen käytön – helpompi säilyttää ja annetaan yhdellä pistoksella
-
05:08
HS: Tullin koronakoiria ei ollakaan ottamassa käyttöön – "Ei riittävästi näyttöä, että tunnistaisivat tartunnan"
-
04:50
Kaksi lasta kuollut al-Holin leirin tulipalossa Syyriassa: Leirillä myös suomalaisia
-
23:08
Nigeriassa yli 300 siepatun koulutytön vanhemmat odottivat tietoja lapsistaan
-
22:54
Kärkikolmikko voittovireessä – katso SM-liigakierroksen kaikki maalit
-
22:42
Myanmarin poliisi tulitti mielenosoittajia kumiluodeilla – juntta erotti tukea pyytäneen YK-lähettilään
-
22:40
Mika Kallio mursi sääriluunsa ikävässä ulosajossa – "Kun hauska päivä harrastuksen parissa menee pieleen"
-
22:27
Riita kuntosalien sulkemisesta kertoo vakavasta johtamisongelmasta, sanoo entinen valtiosihteeri
-
22:23
Petter Kukkonen nosti esiin suuren epäkohdan MM-laduissa – "FIS ei tietenkään pidä asiaa ongelmana"
-
22:19
Teemu Sunista otti pannuun ja rajusti: "Ei kukaan voi hävitä noin paljon ajamalla"
-
22:10
Kalle Rovanperällä hurjat panokset pelissä Rovaniemen MM-rallissa – "Luvassa ihan täysi homma"
-
22:00
Tältä näyttää Rahapaja Putouksen tyyliin – sketsiin asteli mukaan todella yllättävä vieraileva tähti!
-
21:56
Ilkka Herola esitteli MM-hopeaansa MTV Urheilulle – "Epätodellisen tuntuista aikaa"
-
21:37
Kokoomukselle uusi pormestariehdokas lähiviikkoina – valtuustoryhmän puheenjohtaja listaa joukon toivottuja ehdokkaita
-
21:32
SM-liigan superkierros: JYP aloittanut nousun pahnan pohjilta, Ässien kurimus jatkuu
-
21:24
Kokoomus kannattaa vihreiden lähijunaehdotusta – haluaa tehdä sen kilpailun kautta: "Erittäin vaikeaa raideleveyden poikkeuksellisuuden takia"
-
21:19
Tutut sketsihahmot viettivät tällä viikolla hiihtolomaa – näin yhteinen kylpyläloma sujui: "Sie ruikkaisit miun päälle"
-
21:12
Pakettiauton kuljettaja kuoli Helsingissä törmättyään kiviaitaan
-
Lataa lisää