Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Super THL:n koronapassiehdotuksesta: Esityksen pitäisi koskea koko sote-henkilöstöä, ei vain hoitajia

STM:n osastopäällikkö Taneli Puumalainen, perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiuru sekä STM:n kansliapäällikkö Kirsi Varhila (oik) kertoivat tartuntatautilain muutoksista tiedotustilaisuudessa Helsingissä perjantai-iltana 15. lokakuuta 2021.
STM:n osastopäällikkö Taneli Puumalainen, perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiuru sekä STM:n kansliapäällikkö Kirsi Varhila (oik) kertoivat tartuntatautilain muutoksista tiedotustilaisuudessa Helsingissä perjantai-iltana 15. lokakuuta 2021.Lehtikuva
Julkaistu 29.10.2021 19:37

MTV UUTISET - STT

Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen ehdotus hoivahenkilöstön koronapassista on otettu vastaan varovaisen myönteisesti. Sosiaali- ja terveysministeriön mukaan ehdotus vaatii kuitenkin vielä oikeudellista arviointia. Superin mielestä sitä ei voi edellyttää vain hoitohenkilöstöltä.

THL:n mukaan koronapassia voitaisiin käyttää väliaikaisesti tiettyjen sosiaali- ja terveydenhuollon työntekijöiden työkelpoisuuden varmentamisessa.

Työnantaja voisi siis koronapassin avulla tarkistaa, että työntekijä ei todennäköisesti aiheuttaisi merkittävää tartuntariskiä työpaikalla.

Lue myös: THL: Hoivahenkilöstön rokotussuoja voitaisiin varmentaa väliaikaisesti koronapassin avulla – laiskimmin ovat rokottautuneet sosiaalialan hoitajat

Ehdotus vaatii oikeudellista arviointia

STM vastaa ehdotuksen olevan kiinnostava avaus erityisesti hauraimmassa asemassa olevien henkilöiden suojaamiseen koronavirusinfektiolta.

Koronapassin laajentaminen hoiva-alan työntekijöihin edellyttää sen mukaan kuitenkin kokonaisuuden arviointia yhdenvertaisuuden ja syrjinnän kiellon, henkilökohtaisen koskemattomuuden sekä yksityiselämän ja henkilötietojen suojan näkökulmasta.

Lue myös: Rokotustavoite saavutetaan ensi viikolla – mitä sitten tapahtuu? "80 prosenttia on vain luku"

STM:n mukaan asiaa tulee arvioida myös yleisen tietosuoja-asetuksen sekä yksityisyyden suojasta työelämässä annetun lain näkökulmasta, sillä koronapassisäätely sisältää oikeuden henkilön terveystietojen käsittelyyn.

STM ja valtioneuvosto päättävät mahdollisesta koronapassin käytön laajentamisesta hoivahenkilöstön rokotussuojan varmentamiseen ja mahdollisesta tartuntatautilain säädösvalmistelusta, joka edellyttää muun muassa siihen liittyvien perusoikeuskysymysten harkintaa.

Pääministeri Sanna Marin (sd.) sanoi toimittajille Berliinissä keskiviikkona, että hallitus ei ole keskustellut rokotuspakosta.

0:50Koronarokotteen ykkösannoksia annettu kiihtyvään tahtiin –"Todennäköisesti koronapassilla on tässä tekoa"Eilen kerrottiin, että koronarokotteen ykkösannoksia annettu kiihtyvään tahtiin – "Todennäköisesti koronapassilla on tässä tekoa"

Ammattiliitto: passi ei voi tulla käyttöön vain yhdelle ammattiryhmälle

Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPerin puheenjohtajan Silja Paavolan mielestä koronapassia ei tulisi pyytää vain yhdeltä ammattiryhmältä.

– Olen sitä mieltä, että jos tarvitaan jonkunlaista koronapassia, niin sen pitää olla koko sosiaali- ja terveysalan henkilöstölle eikä yhdelle ammattiryhmälle.

Hän pitää kuitenkin epätodennäköisenä, että THL määrittelisi ehdotuksensa koronapassin käytöstä koskemaan hoivahenkilöstön lisäksi koko sosiaali- ja terveysalaa. 

– Täytyy puhua siitä, mistä siinä on oikeasti kysymys, hän sanoo.Puheenjohtajan mukaan ammattiliiton kanta on koko ajan ollut se, että jäsenistölle suositellaan vahvasti koronarokotteen ottamista.

Lue myös: IS: "Hitlerin koronapassin" alkuperä selvisi

Lisää aiheesta:

Oikeuskanslerilta huutia hallituksen esittämälle koronapassin laajennukselle: "Keskeneräinen, monimutkainen, perustelut puutteelliset"Rokottamaton mahdollista lomauttaa töistään? SAK ja STTK tyrmäävät EK:n ajatuksen"Kuinka pitkälle työnantajan oikeus ulottuu?" – Tällaisia ongelmia koronapassin laajentamisesta hoitohenkilökuntaan liittyisiTehy: Koronarokotteen lisääminen tartuntatautilakiin tulisi selvittää – sote-henkilöstön koronapassi tarpeetonTHL: Hoivahenkilöstön rokotussuoja voitaisiin varmentaa koronapassin avulla – laiskimmin ovat rokottautuneet sosiaalialan hoitajatTänään on kiistellyn koronapassin kohtalonpäivä – näihin kysymyksiin saadaan tänään vastaukset, jotka eivät välttämättä hallitusta miellytä
KoronapassiTHLTerveydenhuoltoKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronapassi
  • 31.08.202320:18
    Oikeudenkäynnit

    Helsinkiläismies vaatii korvauksia sekä EU:n tai Suomen ja koronarokotevalmistajien väliset ostosopimukset näytille oikeuteen – valtio kiistää syrjinnän

  • 06.06.202312:27
    Oikeudenkäynnit

    MTV oikeudessa: Helsinkiläismies jäi ilman aamiaista koronapassin puuttumisen takia – haastoi sekä kahvilan että Suomen valtion oikeuteen

  • 20.03.202319:25
    Mielenterveys

    Itsemurhien määrä on puolittunut 30 vuodessa, nuoret naiset tekevät niitä kuitenkin entistä enemmän – nämä asiat selittävät, miksi

  • 01.07.202205:59
    Rajavalvonta

    Ulkorajaliikenteen koronarajoitukset päättyneet – Suomeen saapuvilta ei enää edellytetä rokotus- tai koronatestitodistuksia

  • 26.04.202212:18
    Koronavirus

    Koronavilkku unholaan: Tartuntatautilakiin muutoksia – useista säännöksistä on tarkoitus luopua