Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suositussa lomakohteessa Kreetalla yksi kuollut tulvien takia – TUI: Suomalaismatkailijoilla ei tiettävästi hätää

Rankkasateiden aiheuttamat tulvat huuhtoivat mereen autojen lisäksi kaikenlaista roskaa ja muovia Kreetalla Kreikassa.
Rankkasateiden aiheuttamat tulvat huuhtoivat mereen autojen lisäksi kaikenlaista roskaa ja muovia Kreetalla Kreikassa.
Julkaistu 15.10.2022 17:18(Päivitetty 15.10.2022 17:51)
Toimittajan kuva
Kati Hyttinen

kati.hyttinen@mtv.fi

Suositussa lomakohteessa Kreetan saarella Kreikassa yksi ihminen on kuollut ja ja ainakin yhden pelätään olevan kadoksissa tulvien takia. Matkatoimisto TUIn tiedossa ei ole, että suomalaismatkailijoilla olisi hätää.

Kreikkalaisen I Kathimeriní -lehden mukaan pahin tulva-alue on Agia Pelagiassa, joka sijaitsee noin 15 kilomertin päässä Iraklionista. Iraklionin lentokenttä on lehden mukaan suljettu tulvien takia.

EPA Tulva Kreetalla (1)
Tulva riepotti autoja pitkin joiksi muuttuneita katuja Kreikan Kreetalla Iraklionin alueella tänään.

Tulvassa menehtynyt yli 50-vuotias mies oli jäänyt loukkuun autoonsa, kun sademassat valtasivat alueen. Pelastuslaitoksen mukaan myös yksi autoonsa juuttunut nainen loukkaantui lievästi.

Paikalliset tiedotusvälineet raportoivat laajoista tuhoista rannikkokylissä, joissa kadut ovat muuttuneet joiksi ja tulvat huuhtoneet kaiken tieltään.

Lue myös: Yksi kuollut rankkasateiden aiheuttamissa tulvissa Kreetalla – Iraklionin lentokenttä suljettu

WhatsApp_MTV3_Stripe_Oletko parhaillaan Kreetalla? Ota yhteyttä: uutiset(at)mtv.fi tai Whatsapp-viestillä numeroon 040 578 5504.

AOP Kreetan tulvaRankkasateiden aiheuttamat tulvat huuhtoivat mereen autojen lisäksi kaikenlaista roskaa ja muovia Kreetalla Kreikassa.

TUI: Suomalaisilla ei tiettävästi hätää

Suomesta lomamatkoja Kreetalle järjestävät muun muassa TUI ja Aurinkomatkat.

TUIlta kerrotaan MTV Uutisille, että suomalaismatkailijat eivät sen tiedon mukaan ole tulvien tai sateiden takia ongelmissa. 

Paikalla ei TUin mukaan ole enää kuin muutamia satoja suomalaisturisteja, koska lomakausi on loppumassa.

3:17Yksi kuollut rankkasateiden aiheuttamissa tulvissa Kreetalla – meteorologi kertoo sääilmiön syistäMTV Uutisten meteorologi kertoo sääilmiöstä, joka vaikuttaa Kreikan tulviin.

Lue myös: Meteorologi kertoo Kreetan tuhotulvan taustat – tältä näyttää syysloman sää muualla Euroopassa

Juttua päivitetty 15.10.2022 kello 17.51.

Lisää aiheesta:

Kreetan maastopalot ovat laantumassa – Ateenan lähistöllä uusi paloKreikka houkuttelee turisteja takaisin Rodokselle "ilmaisella" lomalla – tästä on kyseRodoksella palaa tulinen pätsi – tärkeää tukea Kreikan matkailuelinkeinoa, sanovat matkatoimistotTui keskeyttää lennot Rodokselle maastopalojen takia – evakuointien odotetaan jatkuvanVideo: Rankkasateet riepottavat Kreetan saarta, kadut ovat muuttuneet joiksi – Iraklionin lentokenttä suljettu20 minuuttia kestänyt pikamyrsky vei seitsemän hengen Kreikassa – tornadot, salamointi ja myrskypuuskat jättivät jälkeensä hirvittävät tuhot
KreikkaMatkailuSääTulvatTurismiUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Kreikka
  • 22.10.12:53
    EU

    Viljelijöiden epäillään huijanneen 23 miljoonaa EU-tukia Kreikassa

  • 16.10.16:29
    Työelämä

    Kreikan parlamentti hyväksyi lakiehdotuksen, joka sallii 13-tuntiset työpäivät

  • 15.10.18:43
    Työelämä

    Kreikan hallitus ajaa 13 tunnin työpäiviä – liitot pelkäävät, ettei pitkästä päivästä voi kieltäytyä

  • 30.9.21:30
    Sää

    Ibiza tulvii, Kreikka vaaravyöhykkeellä – Pekka Pouta vakavana: "Pahannäköinen tilanne"

  • 23.9.13:16
    Kuolemantapaukset

    Kreikan yleisradio: Suomalaisvauva kuoli Kreetalla