Yhdysvaltain presidentin uusi turvallisuuspoliittinen neuvonantaja H. R. McMaster on varsinainen suorasuu. Hänen kritiikkiään on pidetty niin rajuna, että joidenkin mukaan hän on ollut puheillaan hidastamassa omaa uraansa.
54-vuotias McMaster kirjoitti jo vuonna 1997 kirjan, jossa hän kertoi "Vietnamin sotaan johtaneista valheista" ja haukkui puolustusvoimien johdon, jotka eivät hänen mukaansa tehneet yhteistyötä presidentti Lyndon Johnsonin kanssa.
Myös presidentti George W. Bush on saanut kovaa kritiikkiä McMasterilta. McMasterin mukaan syyt, joilla Yhdysvallat lähti vuonna 2003 Irakiin sotimaan, olivat vähintäänkin epäilyttävät.
Johti valtausyksikköä Irakissa esimerkillisesti
Kenraaliluutnantti H. R. McMaster osallistui itsekin Irakin sotaan vuonna 2005, jolloin hän johti yksikköä, jonka tehtävänä oli valloittaa irakilaiskaupunki Tal Afar. Kenraali Petraeus kuvasi tätä operaatiota kirjassaan oppikirjaesimerkkinä tämänkaltaisesta hyökkäystoiminnasta. Toinen kirjan kirjoittaja oli nykyinen puolustusministeri James Mattis.
McMasterin omapäistä toimintaa on myös kehuttu laajalta.
Yhdysvaltain senaatin armeijavaliokunnan puheenjohtaja John McCain on haukkunut viime päivinä puoluekolleegaansa Donald Trumpia äänekkäästi mutta nyt hän piti Trumpin valintaa erinomaisena.
– En pysty kuvittelemaan parempaa ja kyvykkäämpää turvallisuuspoliittista neuvonantajaa kuin mitä meillä on nyt, John McCain sanoi New York Timesin mukaan.
