Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomessa on jo useita yli 100 000 käyttäjän Facebook-ryhmiä – keskusteluryhmät kiinnostavat kaupallisesti

Lehtikuva
Julkaistu 25.02.2018 05:18

MTV UUTISET - STT

Keskustelut ovat siirtymässä Facebook-käyttäjien omilta seiniltä suljettuihin ryhmiin – ja toisaalta muualta verkosta Facebookiin.

– Facebookilta on vaikea saada virallisia tilastoja, mutta muutos on havaittavissa, sanoo viestinnän tutkija, dosentti Janne Matikainen Helsingin yliopistossa.

Suosituimpien kotimaisten Facebook-ryhmien aihepiirinä on yleensä harrastus tai ammatti. Esimerkiksi erilaisia opetusalan ryhmiä on valtavasti, Matikainen kertoo.

Kotiruokaryhmä on yli 113 000 jäsenellään tiettävästi yksi suurimmista suomenkielisistä Facebook-ryhmistä. Askartelu- ja sisustusideoita -nimisessä ryhmässä on noin 115 000 jäsentä, Naistenhuone-ryhmässä lähes 104 000 jäsentä.

Foorumit ja blogit hiljenevät

Keskustelijat valuvat itsenäisinä verkkosivuina toimivilta foorumeilta hiljalleen kohti Facebookia. Sama koskee blogeja: osa sisällöstä, jota julkaistiin aiemmin blogeissa, kirjoitetaan nyt suoraan Facebookiin.

– Facebookista on tullut jonkinlainen yleisalusta, Matikainen sanoo.

Facebook keskusteluryhmä 3
Lehtikuva

Hän huomauttaa, että vaikka Facebookin romahdusta on ennustettu pitkään, varsinaisia merkkejä siitä ei ole. Käyttötapa on vain muuttunut.

Myös nuorisokadosta on puhuttu. Todenmukaisempi versio tilanteesta on, että valtaosalla nuorista on kyllä profiili Facebookissa, mutta he eivät juuri kirjoita omille seinilleen vaan keskustelevat ryhmissä ja chateissa.

Vähemmän vihapuhetta

Yksi selitys ryhmien suosiolle on Facebookin tiuhaan uudistuva algoritmi, jonka koetaan vaikuttavan kielteisesti palvelun uutisvirtaan.

– Algoritmi tuottaa milloin minkäkinlaista näkymää, ja kiinnostavammat asiat löytää ryhmistä, Matikainen sanoo.

Hän on itse seurannut esimerkiksi rikoskirjallisuuteen keskittyvää ryhmää ja rumpaleista koostuvaa ryhmää. Niissä vihapuhetta tai muuta häiritsevää kommentointia näkee hyvin harvoin.

Facebook keskusteluryhmä 2Lehtikuva​​​​​​​

Sama koskee Kotiruokaryhmää, jossa neuvotaan toisia ruuanlaitossa ja kehutaan onnistuneita kokkauksia. Ryhmän omistaa sosiaalisen median toimisto NoBot, joka vastikään osti sen alkuperäiseltä perustajaltaan. Kaupallista sisältöä ei ole vielä julkaistu, mutta suunnitelmissa se on.

– Ryhmä kasvaa noin 2 000–3 000 jäsenellä kuukausittain, kertoo NoBotin Teemu Puuska.

Ryhmän ylläpitäjistä kolme on vapaaehtoisia, loput toimiston työntekijöitä. He käyttävät päivittäin tunteja keskustelujen seuraamiseen ja jäsenpyyntöjen käsittelyyn.

Julkaisuja ryhmään kertyy kuukaudessa noin 7 000, kommentteja yli 100 000.

Ja silti homma pysyy hanskassa.

– Keskustelu on pääosin rentoa, ja kaikkien julkaisut saavat tasaisesti huomiota, Puuska sanoo.

7:59Miten Facebook ohjaa meitä?

1:59Tuula, 74, jahtaa nettihuijareita:"Facebook on rikollisten hallussa"

Lisää aiheesta:

Tuhannet seurasivat suorana, kun Iida ryyppäsi ja kumppanin olo romahti – näin rappiosta tulee viihdettäMoni kansanedustaja aikoo pysyä Tiktokissa – supon varoituksesta huolimattaElon Musk korvasi Twitterin elintärkeän osaston tekoälyllä – saattaa nyt kostautua pahemman kerran: "Villi länsi"Saitko jo viestin IRC-Gallerialta? Menneiden vuosien "somejätti" elää uutta tulemista – tätä käyttäjät hakevat galtsusta nytVantaalainen Vilma, 17, on tähti, vaikka todennäköisesti et ole koskaan kuullut hänestä – viihdyttää kymmeniä tuhansia sovelluksessa, joka on suurempi kuin TwitterTähän supersuosittuun suomalaiseen Fb-ryhmään ei ole miehillä asiaa: ”Draamalaamailua”, rajujakin riitoja ja pettämisspekulointia
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 21:36
    Lukio

    Kansainvälisten opiskelijoiden lukukausimaksut uhkaavat lopettaa lukioita – näin toimitaan Posiolla

  • 21:12
    Kirkkonummi

    Kirkkonummen kunnanvaltuusto hylkäsi Länsiradan osakassopimuksen

  • 20:54
    Yhdysvallat

    Politiikan professori Yhdysvaltain turvallisuusstrategiasta: "Aikataulu varsin epärealistinen"

  • 19:14
    Politiikka

    Hallitus yrittää runnoa läpi karhun, ilveksen ja saukon metsästyksen – lähteet MTV:lle: "Toimitaan täysin metsästäjien tahdon mukaan"

  • 18:41
    Palkinnot

    Naisia tukeva ukrainalaisjärjestö sai Orpolta 300 000 euron tasa-arvopalkinnon