Twitter on käynyt puolen vuoden aikana läpi todellisen mankelin. Muskilla on suuret visiot, mutta kärsiikö sen uskottavuus somealustana samalla, pohtii Tampereen yliopiston tutkijatohtori.
Viime vuoden yksi suurimpia yritykauppoja oli sosiaalisen median palvelu Twitterin myyminen miljardööri Elon Muskille. 4,4 miljardin dollarin (noin 4,1 miljardin euron) arvoisen diilin tiimoilta arvioitiin, että alusta saattaisi muuttua Tesla-neron käsissä radikaalistikin, ja näin on osittain myös käynyt.
Vuorovaikutteisen teknologian tutkijatohtori Pekka Kallioniemi Tampereen yliopistosta kertoo, että Muskin alkutaival Twitter-kipparina on ollut kaoottinen.
– On tehty paljon isoja muutoksia ja pyritty luomaan "tasa-arvoisempaa" alustaa, jossa kaikkien ääni pääsee kuuluviin. Tietysti voi olla montaa mieltä siitä, onko tämä oikeasti tapahtunut, Kallioniemi kertoo.
Turvallisuuden parissa työskennelleitä potkittu pois
Yhdeksi esimerkiksi Kallioniemi nostaa valeuutisten ja vihapuheen enenevän määrän alustalla. Se on ongelma, johon Twitter vastaa tällä hetkellä hänen mielestään aivan liian hitaasti.
Tämä on seurausta isoista potkuista, jotka koskettivat turvallisuuden osalta kriittistä osastoa.
– Noin 80 prosenttia sai yrityksestä kenkää ja suurin osa heistä teki töitä turvallisuusasioiden parissa. Tätä porukkaa on radikaalisti karsittu ja tätä pyritään nyt kontrolloimaan automaation ja tekoälyn kautta. Toistaiseksi se on toiminut aika surkeasti, jos suoraan sanotaan.
Yrityksen rakenne ylipäätään on Kallioniemen mukaan muuttumassa SpaceX:n ja Teslan muotoiseksi, jossa yhdellä henkilöllä on laaja osaaminen ja iso työtaakka.



