Sonja Lumme edusti Suomea vuoden 1985 Euroviisuissa.
Euroviisuviikko on täydessä vauhdissa, ja kilpailu starttaa tiistaina 9. toukokuuta ensimmäisen semifinaalin voimin. Torstaina kamppailaan Euroviisujen toinen semifinaali, ja koko kilpailun voittaja selviää lauantaina.
Iskelmälaulaja Sonja Lumme vieraili sunnuntaina Huomenta Suomen haastattelussa, jossa hän muisteli omaa vuosikymmenten takaista euroviisukokemustaan. Lumme edusti Suomea vuoden 1985 Euroviisuissa kappaleellaan Eläköön elämä.
Lumme kertoi haastattelussa haaveilleensa euroviisuedustajan paikasta jo lapsena.
– Olin ajatellut pienestä pitäen, että jonakin päivänä lähden edustamaan Suomea Euroviisuihin ja pääsen johonkin lämpimään, eksoottiseen paikkaan. Ja niinhän minä pääsinkin, Göteborgiin, hän nauroi.
Lue myös: Euroviisulegenda Anneli Saaristo ymmärsi Käärijän kappaleen täysin väärin – oma menestyshetki viisulavalla oli hänen elämänsä rankin kokemus
Lumme totesi, että eihän viisuihin kuitenkaan lopulta aurinkoa menty ottamaan vaan tekemään töitä. Kokemus on piirtynyt laulajan mieleen paitsi ihanana, niin myös työntäyteisenä.
