Turkin Helsingin-suurlähetystön mukaan kiireellisimmin tarvitaan nyt telttoja, generaattoreita, lämmityslaitteita sekä peittoja.
Espoolainen Nurten Atas laittoi lauantaina kolmevuotiaansa päiväunille ja lähti autollaan kiertämään kauppoja ja ravintoloita kerätäkseen avustuksia maanjäristyksen uhreille Turkissa.
Hänet sai liikkeelle järkytys järistyksen tuhoista sekä kuolonuhrien valtavasta määrästä. Lauantaina kuolonuhreja ilmoitettiin olevan jo yli 24 000 Kaakkois-Turkissa ja Syyriassa.
Erityiskouluavustajana työskentelevä Atas on neljänä päivänä kiertänyt keräämässä lahjoitettua tavaraa työpäiviensä päätteeksi.
– Neljään päivään en ole ehtinyt laittaa kotona ruokaa. Tämä ponnistelu tekee minulle hyvää. Meillä on kaikilla todella paha mieli tapahtuneesta, Atas sanoi STT:lle.
– Minulla ei ole ainoatakaan tuttua tai sukulaista maanjäristysalueella, mutta jos minusta tuntuu tältä, en voi edes kuvitella, miltä ihmisiltä tuntuu siellä, hän mietti.
Lue myös: Suomi lähetti hätämajoitusta Turkkiin 3000 henkilölle – myös apua Syyriaan valmistellaan
Turkkiin on matkannut ympäri Eurooppaa ainakin kymmeniä rekkoja, kun turkkilaisyhteisöt ovat itse keränneet avustustarvikkeita maanjäristysalueelle Kaakkois-Turkissa.