Pohti SkiTeamin Joni Mäki ja Puijon Hiihtoseuran Perttu Hyvärinen kävivät tiistaina ankaran taistelun maastohiihdon Suomen cupin kilpailun voitosta Vantaan Hakunilassa. Mäki oli vahvempi sekunnin erolla 10 kilometrin vapaalla, mutta kaksikon ajatukset ovat jo helmikuun Pekingin olympialaisissa.
– Tämä kova kisa valmisti hyvin Pekingiin. Sain ehjän suorituksen, ja sitä lähdin hakemaan. Kyllä tämä ratakin suosi minun vahvuuksia, Mäki tuumi.
LUE MYÖS: Jasmi Joensuu vältti parin vuoden takaisen "kuoleman" – Jasmin Kähärän usean päivän kestänyt harmitus on ohi
Mäki ei palautunut odotetulla tavalla lokakuun korkeanpaikan leiriltä, joka järjestettiin Italian Val Senalesissa. Hän toipui maailmancupin alkuun mennessä ja oli Rukan perinteisen sprintissä kuudes. Sen jälkeen sairastelut sotkivat suunnitelmia, joten hän joutui tekemään kompromisseja harjoittelussa.
Hakunilassa miehet kiersivät neljästi 2,5 kilometrin reitin. Mäki ei osallistu keskiviikon viestiin vaan sai tiistaina tarvittavan.
– Vire on mennyt eteenpäin. Keuhkot alkavat olla siinä kunnossa, että pystyy kuljettamaan ilmaa edestakaisin. Lopussakin jaksoin painaa paremmin. Kolmannen kierroksen lopussa aukesi ja alkoi kulkea paremmin.
Hyvärinen hiihti sokkona
Mäki, Hyvärinen, ja muodostanevat Suomen miesten viestikvartetin olympialaisissa.
