Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomen tennislupaus upeasti välieriin ATP-haastajakiertueella: "Palaset loksahtelevat paikoilleen"

Emil Ruusuvuori eteni upeasti välieriin ATP-haastajakiertueella.
Emil Ruusuvuori eteni upeasti välieriin ATP-haastajakiertueella.imago images / Hübner/ All Over Press
Julkaistu 09.08.2019 19:15

MTV URHEILU

20-vuotias Emil Ruusuvuori on edennyt välieriin 46600 euron ATP-haastajakiertueen turnauksessa Saksan Augsburgissa.

Ruusuvuori (ATP-237) on voittanut matkalla välieriin neljä ottelua, joissa on kaatunut kolme sijoitettua pelaajaa. Toisella kierroksella kaatui 14. sijoitettu espanjalainen Bernabe Zapata Miralles (ATP-225) 6-3, 4-6, 6-3, kolmannella kierroksella ykköseksi sijoitettu Henri Laaksonen (ATP-123) ja perjantaisessa puolivälierässä kuudenneksi sijoitettu espanjalainen Pedro Martinez (ATP-156) 6-3, 7-6(5).

Voitot Laaksosesta ja Martinezista ovat suomalaisen tähän astisen uran kovimmat yksittäiset päänahat.

– Tiukkoja pelejä oli heti alkuun ja hyvää tennistä. Tänään ja koko turnauksen ajan on syöttäminen toiminut tosi hyvin. Olemme keskittyneet syöttötyöskentelyyn ja sen kautta pisteiden rakentamiseen. Täällä on kohtalaisen nopeat massakentät ja olen pystynyt toteuttamaan taktiikkaani hyvin jokaisessa ottelussa, Ruusuvuori sanoi Tennisliiton tiedotteessa.

– Pikkuhiljaa on peli löytynyt myös massalle ja tuntuu palasten loksahtelevan paikoilleen. Olen saanut kärsivällisyyttä ja lisää ymmärrystä alustasta otteluiden kautta – itseluottamusta olen saanut paljon lisää. Ei tämä ilmaiseksi ole tullut, että aika monta ottelua tuli otettua takkiinkin, Ruusuvuori toteaa.

Lauantaisessa välierässä asettuu vastaan niin ikään sijoittamaton pelaaja, 26-vuotias saksalainen Julian Lenz (ATP-313). Lenz voitti puolivälierässä seitsemänneksi sijoitetun Espanjan Guillermo Garcia-Lopezin (ATP-161) 7-6, 3-6, 7-5.

Lisää aiheesta:

Emil Ruusuvuorelle komea voitto Miamissa – suomalaisässä eteni neljännesvälieriinEmil Ruusuvuori taipui uransa "pisimmässä" ottelussa huippunimeä vastaan – "Ottaa päähän"Suomalainen tennispelaaja ylsi uskomattomaan tekoon – ensimmäinen kerta 29 vuoteenEmil Ruusuvuori eteni upeasti ATP-välieriinEmil Ruusuvuori eteni jatkoon – kaatoi espanjalaisen huippulupauksen, edessä kivikova vastustajaSuomen tennislupaus upeasti loppuotteluun – ensimmäinen haastajakiertueen finaalipaikka massakentällä: "Lisää ymmärrystä alustasta"
TennisUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Tennis
  • Eilen16:45
    Harri Heliövaara

    Rahakas turnaus kotiin – Harri Heliövaara juhlii isoa voittoa: "Kirsikka kakun päällä odottaa"

  • 1.11.15:47
    Harri Heliövaara

    Harri Heliövaaralle ennennäkemätön saavutus – kovaan hetkeen "uskomattoman hyvä reaktio"

  • 30.10.22:55
    Urheilu

    Tennistähti suurennutti rintansa – miestoimittajalta pamahti tökerö kysymys

  • 30.10.17:20
    Urheilu

    Vankilaan saapui yllätys – Boris Becker liikuttui: "En olisi koskaan uskonut"

  • 29.10.16:46
    Caroline Wozniacki

    Caroline Wozniacki hyökkäsi: "Olet pelle"