Sähkökoneiden viennin arvo nousi reippaasti lokakuussa – myös energiatuotteiden tuonti lisääntyi
Tullin ennakkotilaston mukaan Suomen tavaraviennin arvo oli lokakuussa 6,8 miljardia euroa eli se oli runsaat 11 prosenttia suurempi kuin vuotta aiemmin. Tuonnin arvo nousi lokakuussa reilut 15 prosenttia vertailukuukaudesta ja oli 7,7 miljardia euroa.
Tulli kertoo, että kauppatase oli lokakuussa 915 miljoonaa euroa alijäämäinen. Tammi- ja lokakuun välisenä aikana alijäämää on kertynyt 10,4 miljardia euroa.
Tammi-lokakuussa yhteenlaskettu viennin arvo nousi vajaat 22 prosenttia ja tuonnin arvo runsaat 32 prosenttia verrattuna vastaavaan aikaan viime vuonna.
Lue myös: Kysely: Vain neljällä prosentilla suomalaisista vientiyrityksistä enää liiketoimintaa Venäjällä
Puutavaran vienti väheni
Lokakuussa puutavaran viennin arvoon tilastoitiin 25 prosenttia laskua. Paperin ja pahvin vienti nousi 26 prosenttia ja paperimassan vienti 52 prosenttia viime vuoden lokakuusta.
Tullin ennakkotilastosta selviää myös, että teollisuuden koneiden ja laitteiden viennin arvo nousi lokakuussa yhdeksän prosenttia ja sähkökoneiden ja -laitteiden viennin arvo 43 prosenttia.
Energiatuotteiden viennin arvo kasvoi 30 prosenttia. Sitä vastoin raudan ja teräksen viennin arvo laski kymmenen prosenttia ja kuljetusvälineiden viennin arvo 28 prosenttia.
Energiatuotteiden tuonnin arvo kasvoi lokakuussa 42 prosenttia. Teollisuuden koneiden ja laitteiden tuonnin arvo nousi kahdeksan prosenttia ja sähkökoneiden ja -laitteiden tuonnin arvo 16 prosenttia.
Samoin kemianteollisuuden tuotteiden tuonnin arvoon kirjattiin kasvua.
Uusimmat
-
10:10
Bemarikuski posotti lähes satasta kolmenkympin alueella Helsingissä – videolle tallentui hetki, kun kuljettaja tajusi jääneensä kiinni
-
10:05
Ville rakensi kaverinsa kanssa ikioman observatorion – urakka kesti neljä vuotta: "Tässä on tullut opittua kaikkea"
-
10:01
Suora lähetys kello 10.50: Suomen ja Ruotsin ulkoministerit pitävät tiedotustilaisuuden
-
10:01
Sinkkunaiset tapaavat Bachelor-miehet – tämä sisääntulo ei jättänyt kylmäksi: "Hän otti heti luulot pois"
-
09:40
Jari-Matti Latvalalta painava puheenvuoro rallin MM-sarjasta – "Ei ole oikea suunta
-
09:36
Dramaattinen pudotus kalkkiviivoilla! Tässä Suomen maastohiihtäjät MM-hiihtoihin
-
09:35
Brittitiedustelu: Venäjältä puuttuu onnistuneisiin hyökkäyksiin vaadittavat joukot ja ampumatarvikkeet – MTV seuraa sotaa
-
09:32
3-vuotias Miran kaivettiin kotinsa raunioista lähes vuorokausi Turkin maanjäristyksen jälkeen – katso tunteikas jälleennäkeminen
-
09:30
Turkin maanjäristysten raunioihin loukkuun jäänyt huippujalkapalloilija on pelastettu
-
09:27
Pääministeri Marin jää pois töistä sairastumisen vuoksi
-
09:11
Tom Brady puhui tulevasta liikkeestään – lehti: tienaa hurjat 375 miljoonaa
-
09:09
Kuolleita yli 4 800, Turkin keskiosaan on iskenyt uusi 5,6 magnitudin järistys – MTV Uutiset seuraa Turkin ja Syyrian maanjäristystä
-
09:06
Elinkeinoelämältä yhteiset vaalitavoitteet: Tulevan hallituksen lopetettava velkaantuminen
-
08:53
Tutkimus löysi tälle vakavalle sairaudelle jopa alkoholia pahemman riskitekijän – tupakoijat sairastuvat kolme kertaa savuttomia todennäköisemmin
-
08:33
Kalle Rovanperä räväytti kasinolla – Ott Tänak vieressä huuli pyöreänä: "Hitto!"
-
07:39
Kaapo Kakko rikkoi ennätyksen NHL:ssä
-
07:37
Eminemin tytär Hailie on kihlautunut poikaystävänsä kanssa
-
07:26
Purra haluaa perhepolitiikan hallitusohjelmaan: "Hirvittävän vähän puhumme syntyvyydestä"
-
07:25
WeShare lopetti: Millä sovelluksella kannattaa nyt jakaa kuluja? Tässä kaksi vaihtoehtoa
-
07:02
Lotta Harala joutui henkisesti äärimmäisen koville – toistuvat kysymykset piinasivat urheilijaa: "Oli ahdistavaa vastata"
-
Lataa lisää