Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomen suurin taksifirma satsaa sähköautoihin – tunnistat ne näistä komeista teippauksista

1:48Tältä näyttää Mersun ensimmäinen sähköauto EQC
Julkaistu 19.09.2018 12:28

Ville Järveläinen

Taksi Helsingin välitysjärjestelmään tulee viisi täysin sähköllä toimivaa taksia. Ensimmäinen sähkötaksi aloitti liikennöinnin syyskuun puolessa välissä.

Pääkuvan video

Tältä näyttää Mersun ensimmäinen sähköauto EQC

Taksi Helsinki vastaa asiakkaidensa toiveisiin täydentämällä autovalikoimaansa viidellä Volkswagen e-Golf -sähköautolla.

Lue myös

teslataksi (1)
Ari Nyyssönen

Suomalaisen Tesla-taksin mittarissa on yli 400 000 kilometriä – yksi eniten ajetuista koko maailmassa

– Me haluamme olla mukana vähentämässä liikennepäästöjä ja kehitämme jatkuvasti tulevaisuuden liiketoimintoja. Uskomme, että sähköautot ovat tulevaisuudessa isossa osassa, kertoo Taksi Helsingin toimitusjohtaja Jari Kantonen.

Sähköautot ovat Taksi Helsingin mukaan omimmillaan nimenomaan kaupunkiliikenteessä, jossa matkat ovat lyhyitä ja nopeudet suhteellisen alhaisia. Autot ovat paitsi vähäpäästöisiä, myös lähes äänettömiä, mikä lisää asiakkaan matkustusmukavuutta. Sähköautojen määrän lisääntymiseen myötä myös latausmahdollisuudet parantuvat kovaa vauhtia.

taksi helsinki volkswagen e-golfTaksi Helsingin uudet sähkötaksit näyttävät tältä.Taksi Helsinki

Sähkö-Golfit on teipattu ekologisuutta ja voimanlähdettä korostavalla kuvioinnilla. Ne voi kuitenkin tunnistaa myös taksin katolla olevasta kuvusta, joissa komeilee Taksi-tekstin lisäksi Sähkö 1, Sähkö 2 ja niin edelleen.

Mikäli autot osoittautuvat kuljettajille ja matkustajille mieluisiksi, aikoo yritys hankkia niitä enemmänkin. Tällöin myös Taksi Helsingin mobiilisovellukseen voitaisiin lisätä ominaisuus, jolla asiakas saisi tilattua itselleen nimenomaan sähkötaksin.

Taksi Helsinki on Suomen suurin taksitoimija 1 340 taksillaan.

Lähde: Taksi Helsinki

Lisää aiheesta:

Posti otti käyttöön raskaan sarjan sähkö-Volvon – tällaisia kuljetuksia sillä ajetaanSuomalainen taksifirma hankki kiinalaisia Maxus-sähköautoja – "Pääsevät jonon ohi"Suomalainen taksijätti välittää kyydit jatkossa ensisijaisesti sähköautoille – "ikuiset dieselmiehet" kovan paikan edessäLontoon suurin taksifirma vaihtaa täyssähköautoihin, katso kuva – lähes 200 miljoonan euron diili Volkswagenin kanssaSähköä sinivuokoille: Suomen poliisi hankki 20 sähköautoa – rakentaa myös oman latausverkostonNissan johtava sähköautovalmistaja myös taksien keskuudessa
SähköautotTaksitVolkswagenAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Sähköautot
  • 6.10.10:08
    Tulipalot

    Palomestari tyrmää ladattavien autojen paloihin liittyvän myytin – sen sijaan nämä mokat voivat sytyttää ajokkisi

  • 5.10.06:38
    Auton vakuutukset

    Ovatko sähköautojen tulipalot lisääntyneet? Näin vastaa vakuutusyhtiö

  • 3.10.10:52
    Tulipalot

    Sähköautoihin liittyy huonosti tunnettu paloriski

  • 3.10.10:25
    Kerava

    Keravan Prisma suljettu sähköautopalon vuoksi – tämä tilanteesta nyt tiedetään

  • 27.9.15:56
    Auton verot

    Kilometrimaksu autoveron tilalle? Oikeudenmukaisuus huolettaa autoilijoita: "Hirveä lovi tilipussiin"