Turvallisuuspoliittiset jännitteet sekä Suomen ja Ruotsin syvenevä puolustusyhteistyö ovat näkyvästi esillä Ruotsin Almedalenin politiikkaviikolla, joka pääsi vauhtiin tänään Visbyssä.
Itämeren heikentynyt turvallisuustilanne ja Venäjän toimet Ukrainassa ovat saaneet niin Suomen kuin Ruotsin päättäjät päivittämään tilannekuvaansa, ja myös politiikkaviikolla arvioidaan sitä, mihin Itämeren jännitteet ja Venäjän linja ovat kehittymässä.  
Venäjän presidentin Vladimir Putinin viime perjantain Suomen-vierailu on osaltaan sähköistänyt turvallisuuspoliittista keskustelua Ruotsissa. Niin hallituksesta kuin oppositiosta on viestitetty, ettei Putin olisi tervetullut vierailulle Ruotsiin.  
-Ei, se ei ole ylipäänsä ajankohtaista, vastasi puolustusministeri Peter Hultqvist SVT:lle perjantaina eli samana päivänä, kun Putin vieraili presidentti Sauli Niinistön vieraana.  
Hultqvist ei kuitenkaan halunnut neuvoa Suomea Putin-asiassa.  

