Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomen kuulamörssäri yllätysiskussa – "Paremmin ei olisi voinut mennä"

Arttu Kangas
Arttu KangasJarno Kuusinen / All Over Press
Julkaistu 09.07.2016 09:19

MTV SPORT - STT

Kuulantyöntäjä Arttu Kangas on Amsterdamissa toisen kerran urallaan pyrkimässä EM-kisojen loppukilpailuun. Ensimmäinen yritys Zürichin 2014 kisoissa epäonnistui, mutta toiseen yritykseensä hän pääsee lauantaina paremmista asemista.  

Kangas, 22, on tuupannut tänä kesänä ennätyksekseen 20,30 metrin kuulakaaren, ja 20 metriä on ylittynyt toisessakin kilpailussa. Sellaiset suoritukset riittäisivät Amsterdamissa finaalipaikkaan 20,30 metrin karsintarajasta huolimatta.  

- Oma tasoni on noussut edelliskerrasta. Siinä mielessä karsintaan on nyt helpompi lähteä. Viimeksi olisin tarvinnut finaalipaikkaan aivan 100-prosenttisen suorituksen, Kangas kertoi karsinnan aattona. 

Olympialaiset ovat huippu-urheilijan unelma. Kankaan ennätys on 20 sentin päässä olympiarajasta, ja EM-kisoissa hänellä on viimeinen mahdollisuus rajan ylittämiseen ajoissa.

- Ei se mahdoton tulos ole, mutta tosi kova pitäisi olla, jos sen täällä tekisin. Ei sitä pidä nyt miettiä, Kangas palautti ajatukset vain karsinnan selvittämiseen kunnialla.

Päällimmäinen ajatus on hieraista kuularingissä kaikki osaaminen 7,26-kiloisen kuulan kylkeen.  

- Viikat treenit ovat sujuneet tosi hyvin. Paremmin ei olisi voinut edes mennä, hän paljasti.  

- Kahdessa viime harjoituksessa olen työntänyt urani parhaat ja pisimmät harjoitustyönnöt. Kahtakymppiä on mennyt.  

Lisää aiheesta:

Suomen mitalisuosikilta meinattiin ryövätä Tampereen EM-kisojen kotietuNyt ei päätä palele! Suomalaisurheilija lataa hurjan tavoitteen MM-Budapestiin: "Olisi tyhmää lähteä leikkimään"Senni Salmiselta ytimekäs vastaus kysymykseen, mihin hän on tyytyväinenKeihäsfinaaliin heittäneeltä Lassi Etelätalolta lupaavaa puhetta vahvan karsintasuorituksensa jälkeen – "Metrejä voi tulla vielä"Suomalaisella pituustähdellä jäi hampaankoloon – latasi kipakan toivomuksen viimeiseen MM-saumaansaKarsinta liikaa Kankaalle – "Pitää olla varma että syttyy heti"
YleisurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu
  • ke10:51
    Verot

    Wilma Murrolla painajaisvuosi – hirmutulot

  • ti21:49
    Saga Vanninen

    Saga Vanninen sai tunnustuksen: "Iso kiitos"

  • ti15:55
    Doping

    Jättimäinen dopingpanna: Sadan metrin MM-hopeamies tunnusti

  • ma16:37
    Urheilu

    Seitsenottelun Euroopan mestarin ura ohi

  • 3.11.18:52
    Urheilu

    Suomen yleisurheilun kärkinimi: Iso päätös