Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomen kohuvalmentajan ote aiheuttanut närää joukkueessa: "Vaatimustason täytyy kohentua"

Joel Banksin metodit eivät miellytä kaikkia.
Joel Banksin metodit eivät miellytä kaikkia.imago images / Newspix/ All Over Press
Julkaistu 03.10.2019 21:36(Päivitetty 04.10.2019 09:56)
Toimittajan kuva

Timo Innanen

timo.innanen@mtv.fi

@TInnanen
Toimittajan kuva

Feliks Heikkinen

feliks.heikkinen@mtv.fi

@feliksheikkinen

Suomen lentopalloliitto tiedotti eilen, että kritiikkiä saanut miesten maajoukkueen päävalmentaja Joel Banks jatkaa tehtävässään. MTV Urheilun tietojen mukaan valmennusote on aiheuttanut närää joukkueen kokeneempien pelaajien keskuudessa.

Suomen taival EM-kilpailuissa katkesi neljännesvälieriin. Banksin alaisuudessa Suomi on voittanut kaksi ja hävinnyt peräti 23 virallista ottelua. Keväällä solmitussa kahden ja puolen vuoden sopimuksessa oli molemminpuolinen optio. 

Lentopalloliiton toimitusjohtaja Seppo Siika-aho uskoo, että pelaajistolla on luottamus päävalmentajaan.

– Toki kaikki valmentajat jakavat jonkin verran mielipiteitä ja niin pitää ollakin. Olen aika vakuuttunut siitä, että meidän pelaajakunnalla on kohtuullisen hyvä luottamus Joelin toimintaan, Siika-Aho sanoo.

Suomen lentopallomaajoukkueen kirkkain tähti, Venäjän liigan mestaruuden viime kauden päätteeksi seurajoukkueessaan voittanut ja Suomen Vuoden lentopalloilijaksi valittu Lauri Kerminen kuvaili valmentajatilannetta taannoin näin.

– Jotkut asiat pitävät varmasti paikkaansa, mutta me keskitymme pelaamaan lentopalloa. On totta kai erilainen valmentaja kuin Köpi (Tuomas Sammelvuo). Tuli pahaan paikkaan, kun koko organisaatio vaihtui, Kerminen totesi.

Toinen maajoukkuetähti Urpo Sivula kommentoi tilannetta napakkaan tyyliinsä.

– Minulla ei ole henkilökohtaisesti mitään Joel Banksia vastaan, mutta on selvää, että toimintakulttuurin ja vaatimustason täytyy kohentua maajoukkueessa, jos haluamme venyä parhaimpaamme, Sivula kertoi.

Lisää aiheesta:

Suomen mestarien riveissä kapina – muutama pelaaja haluaa jättää seuranVenäjä hamuaa EM-kultaa suomalaisen huippuluotsin johdolla – "Valmentajan otettava iso rooli"Lentiskriisi kytee – maajoukkue tappioputkessa ja Tuomas Sammelvuo livahti ilmaiseksi VenäjälleVenäjän maajoukkueen peräsimeen siirtyvä Tuomas Sammelvuo hehkutti uutta pestiään: "Onhan tämä ihan käsittämätön homma"Lentopallomaajoukkueen päävalmentaja: Arvokisoissa pelaamista pidetään itsestäänselvyytenäVoiko Nuorten Leijonien erotettu valmentaja jatkaa huippuvirassaan? – "Lähtökohtaisesti eri asioita"
LentopalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Lentopallo
  • Eilen17:11
    MM-lentopallo

    Näin Suomen MM-jatko ratkaistaan

  • ti19:10
    MM-lentopallo

    Suomen MM-sensaatio kyti jo kesällä: "Ihan sama kuka tulee vastaan"

  • ti15:21
    MM-lentopallo

    Suomi jysäytti MM-kisoissa: Olympiavoittaja nurin!

  • 14.9.15:33
    MM-lentopallo

    Suomen MM-lohkossa tyly selkäsauna

  • 14.9.08:01
    MM-lentopallo

    Suomi suli tylyllä tavalla MM-startissa