Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pommisuojaan siirtynyt Orpo kommentoi ilmahälytystä MTV Uutisille: "Se on pysäyttävä hetki"

2:42Orpo Kiovassa: Ilmahälytys ja pommisuojaan siirtyminen oli pysäyttävä hetkiPääministeri Orpo kertoo, kuinka Suomen delegaatio siirrettiin pommisuojaan.
Julkaistu 23.08.2023 17:44(Päivitetty 23.08.2023 19:41)
Toimittajan kuva

Inka Jurkka

inka.jurkka@mtv.fi

Pääministeri Petteri Orpon johtama Suomen delegaatio siirrettiin aikaisemmin pommisuojaan Kiovassa ilmahälytyksen vuoksi.

Pääministeri Petteri Orpon mukaan ilmahälytys hoidettiin ammattimaisesti ja rauhallisesti. 

– Paikalliset turvallisuusviranomaiset kävivät koputtamassa olkapäähän ja mentiin suojatiloihin. Mutta kyllä se konkretisoi millaisessa maailmassa ukrainalaiset elävät jatkuvan pommiuhan alla. 

– Se on pysäyttävä hetki, kun alkaa miettiä ukrainalaisia ja johtopäätös on se, että meidän on autettava Ukrainaa enemmän ja voimakkaammin, jotta he voivat tämän sodan voittaa, Orpo sanoo Seitsemän uutisissa.

Ukrainalaistietojen mukaan ilmassa oli viisi lentävää kohdetta, joko lentokoneita tai Kalibr-ohjuksia, Kiovassa paikan päällä oleva MTV Uutisten toimittaja Niko Nurminen kertoo.

Nurmisen mukaan ilmahälytys annettiin kello 16.53 paikallista aikaa. Orpon tiedotustilaisuuden oli tarkoitus alkaa kello 18, mutta se päästiin aloittamaan reilu puoli tuntia myöhässä aikataulusta.

"Jonain päivänä tämän sodan on loputtava"

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi kertoi aikaisemmin keskiviikkona pidetyssä tiedotustilaisuudessa toivovansa Suomelta vahvaa roolia rauhanmallin rakentamisesta. 

Orpo painotti tiedotustilaisuuden jälkeen MTV Uutisten haastattelussa, että Suomi antaa tukensa Zelenskyin rauhansuunnitelmalle.

– Jonain päivänä tämän sodan on loputtava ja rauhastakin pitää puhua, se täytyy saada vireille. Suomi tekee näillä rauhansuunnitelmissa esiintyvillä aihealueilla jo yhteistyötä, esimerkiksi ydinenergiaturvallisuudessa, ydinturvallisuudessa ja ympäristöturvallisuudessa. 

– Meidän täytyy Suomessa tarkkaan harkita ja katsoa, mihin me pystymme, missä meillä on osaamista ja missä meillä on tarjottavaa, Orpo kertoo Seitsemän uutisissa.

Orpo saapui keskiviikkona yllätysvierailulle Ukrainan pääkaupunkiin Kiovaan. Hän tapasi aamupäivällä presidentti Zelenskyin, mutta tieto vierailusta annettiin julkaistavaksi turvallisuussyistä vasta varsinaisen tapaamisen jälkeen.

Juttua päivitetty kauttaaltaan kello 19.40.

Lue myös: Pääministeri Orpo Kiovassa – Zelenskyi: Suomi "vetovastuuseen" rauhanmallin rakentamisesta

Lisää aiheesta:

Orpo Ukrainassa: Suomi väestönsuojayhteistyöhön Ukrainan kanssa – "Suojellaan ihmiset ja pysäytetään Putin"Niinistö piti lehdistötilaisuuden: Meidän tulee osoittaa, ettemme ole heikkoja – MTV paikalla Oslon huippukokouksessaMTV Uutiset Kiovassa: "Orpo ja Zelenskyi jatkoivat toistensa puheenvuoroja lennosta"Pääministeri Orpo Kiovassa – Zelenskyi: Suomi "vetovastuuseen" rauhanmallin rakentamisestaPresidentti Niinistö: "Varmasti pian tulee aika palata Kiovaan fyysisestikin"Zelenskyin puheen tavoite on tuoda sota suomalaisten olohuoneisiin: "Varmasti viitataan talvisotaan – meillä molemmilla on vaikea naapuri"
Ukrainan sotaPetteri OrpoUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • Eilen23:31
    Ukraina

    Tällaisiin turvatakuisiin Eurooppa ja Yhdysvallat sitoutuvat

  • Eilen23:27
    Alexander Stubb

    Stubb: Olemme lähempänä rauhaa kuin kertaakaan näiden neljän vuoden aikana – MTV seuraa

  • Eilen22:37
    Ukraina

    MTV Berliinissä: USA:n suostuminen turvatakuisiin olisi suurin edistysaskel pitkään aikaan

  • Eilen09:14
    Ukraina

    Risto E. J. Penttilä: USA pakottaa rauhaa, johon Venäjän eikä Ukrainan ole nyt pakko suostua

  • Eilen07:13
    Ukraina

    Kommentti: Onko läpimurto Berliinissä mahdollinen? Ukrainan tulevaisuudesta pelataan valtavilla panoksilla