Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomalaistunut somalialainen: Molemmat kansat voisivat katsoa peiliin

Kuvan henkilö ei liity haastatteluun.
Kuvan henkilö ei liity haastatteluun.
Julkaistu 06.07.2010 15:00(Päivitetty 01.02.2012 15:05)

Somalialainen Mohamed saapui Suomeen vanhempiensa kanssa pakoon maansa sekasortoista tilannetta. Suomalaistunut mies huomaa molempien kansojen heikkoudet ja kehottaa tarkastelemaan omaa suhtautumistaan toisesta kulttuurista tulevaa ihmistä kohtaan.

Sisällissodan vuoksi Somalian tasavaltaa ei ole käytännössä ollut olemassa vuoden 1991 jälkeen. Perheensä kanssa Suomeen 1990-luvun alussa saapunut Mohamed kertoo, että tilanne maassa oli kaoottinen.

– Saavuimme perheeni kanssa Kenian kautta Suomeen. Aluksi menimme Kuopioon, josta muutimme myöhemmin Poriin, tällä hetkellä Vantaalla asuva Mohamed kertoo.

90-luvun alussa Kuopiossa ei ollut vielä järjestetty erityisopetusta maahanmuuttajille. Yläasteikäinen Mohamed asetettiin muutaman kuukauden kielikurssin jälkeen suomalaisten kanssa samalle luokalle.

– Olin onneksi vasta yläasteikäinen Suomeen tullessa. Jos tulee vieraaseen maahan hieman vanhempana ja kielitaidottomana, tilanne on aivan toinen, mies kertoo ja lisää, että sopeutuminen ainoana maahanmuuttajana suomalaisten keskuuteen sujui hänellä yllättävän hyvin.

– Koulussamme ei ollut muutamaa venäläistä lukuun ottamatta muita ulkomaalaisia. Varsinkin kielen opiskelemisen kannalta oli tärkeää olla suomalaisten keskuudessa, mies jatkaa.

Kommunikointi tärkeintä

Lehtikuva/Jussi Nukari
Lehtikuva/Jussi NukariCopyright:MTV3 Oyj/Lehtikuva,2010

Ammattikorkeakoulussa tietoliikennetiedettä opiskellut Mohamed kirjoittaa Suomen Somali -sivustolla blogia, johon hän on kääntänyt somalian kielelle uutisia ja ongelmia, joita maahanmuuttajan kannattaa ottaa huomioon. Hän myöntää, että kulttuurierot suomalaisten ja somaleiden kesken ovat suuret.

– Molemmista kulttuureista voisi ottaa vain parhaat palat ja jättää huonot pois, mies ehdottaa kahden kulttuurin sekoittamista.

Ennakkoluulot somaleita kohtaan ovat edelleen suuret. Epämieluisin naapuri suomalaisen mielestä olisi somali, mikä voi johtua miehen mukaan siitä, etteivät suomalaiset ole esimerkiksi tottuneet yhtä suuriin perheisiin.

– Molemmat kansat voivat katsoa peiliin. Ihan kaikkeen, mitä esimerkiksi lehdestä lukee, ei kannata uskoa. Somalit voisivat myös miettiä, mistä suuri negatiivisuus heitä kohtaan johtuu.

– Heti jos olet somalialainen, ennakkoluulot heräävät. Uskon kuitenkin, että jos kommunikaatio pelaisi molempien kesken, niin asiat voisi olla paremmin, mies pohtii.

Tulevaisuus löytyy Suomesta

Mohamedin mukaan somalialaiset työllistyvät Suomessa hyvin. Taloudellisen tilanteen vuoksi kaikkien on tällä hetkellä vaikea saada kunnon töitä, mutta ennen lamaa tilanne oli toisenlainen.

– Työllisyys oli hyvä ainakin ennen lamaa. Kaikki somalit, jotka tunnen, ovat joko opiskelijoita tai työelämässä, hän painottaa.

Mohamed ei aio palata kotimaahansa. Tilanne on edelleen erittäin huono Somaliassa, eivätkä elinolosuhteet houkuttele suunnittelemaan tulevaisuutta siellä.

– Somaliassa ei ole tällä hetkellä minkäänlaista tulevaisuutta ja tuntuu, ettei tilanne ole ratkeamassa minkäänlaiseen suuntaan. Koulujärjestelmää maassa ei käytännössä ole lainkaan. Ehkä muutama yksityinen koulu tarjoaa opetusta lukukausimaksuja vastaan, mies kertoo.

Studio55.fi/Jonna Jauhiainen

Kuva: Colourbox.com

Lisää aiheesta:

20 todistetta, että sinulla menee paremmin kuin luuletHyvää Elämää -ohjelma jatkaa terveyden tiellä – Studio55.fi-sivujen päivitys lakkaaJo viiden kilon ylipaino voi nostaa syöpäriskiä puolellaSyöpäpotilaan hiustenlähtö vähenee tutkitusti tällä keinollaViisi merkkiä siitä, että olet pitkäkestoisessa parisuhteessaHikoilu on kiinni koosta, ei sukupuolesta
Studio55

Tuoreimmat aiheesta

Studio55
  • 06.03.201706:15
    Studio55

    20 todistetta, että sinulla menee paremmin kuin luulet

  • 02.03.201708:06
    Studio55

    Hyvää Elämää -ohjelma jatkaa terveyden tiellä – Studio55.fi-sivujen päivitys lakkaa

  • 02.03.201706:15
    Syöpä

    Jo viiden kilon ylipaino voi nostaa syöpäriskiä puolella

  • 01.03.201719:30
    Studio55

    Syöpäpotilaan hiustenlähtö vähenee tutkitusti tällä keinolla

  • 01.03.201706:15
    Studio55

    Viisi merkkiä siitä, että olet pitkäkestoisessa parisuhteessa