Suomalaistiimin kuljettaja aiheutti hurjan joukkokolarin – Moto3-luokan uskomaton tilasto sai jatkoa

Katalonian Moto3-luokan osakilpailussa nähtiin sunnuntaina hurja joukkokolari, jonka aiheutti suomalaistallin kuljettaja Can Öncü. Kisan voittoon ajoi Marcos Ramirez.
MAINOS
MotoGP-kausi C Morella!
Katalonian GP:n lähetykset 15.-16.6.
Su: Osakilpailut Moto3 klo 11.45, Moto2 klo 13.05, MotoGP klo 14.40Aika-ajot ja osakilpailut suorana C More MAXilla ja cmore.fi-suoratoistopalvelussa!
Turkkilainen Öncü laukaisi kuuden kuljettajan joukkokolariin johtaneen tilanteen tekemällä ajovirheen mutkassa neljä. Pyöränsä hallinnan menettänyt Öncü kolasi mukanaan kolme kuljettajaa radan varteen.
Kolarisuman seurauksena kisan keskeyttivät Öncün lisäksi Filip Salac, Raul Fernandez, Sergio Garcia ja Albert Arenas.
Kilpailu oli muutenkin kaatumisten sävyttämä, sillä muun muassa Jaume Masia menetti asetelmiaan MM-sarjassa kaaduttuaan kahdeksan kierrosta ennen ruutulippua. Japanilainen Kaito Toba puolestaan kaatui kärkipaikalta viimeisellä kierroksella.
Tapahtumarikkaan ja värikkään kisan voittoon ajoi lopulta espanjalainen Marcos Ramirez, jolle voitto oli uran ensimmäinen. Ramirez jatkoi samalla Moto3-luokan hurjaa putkea, sillä hän oli kauden seitsemäs eri voittaja seitsemässä kisassa.
Jos tarkastellaan myös viime kauden loppua, Moto3-luokassa voittoa on juhlinut 12 eri kuljettajaa 12 viimeisessä kisassa.
Kataloniassa toinen oli Aron Canet, joka johtaa MM-sarjaa nyt 23 pisteen erolla Lorenzo Dalla Portaan. Kolmantena Montmelon radalla maaliin ajoi Celestino Vietti.
Aki Ajon johtaman suomalaistallin pistetili Moto3-luokassa on edelleen avaamatta.
Mainos
Mainos
Uusimmat
-
23:08
Honda ei paljastanut pöllityn Accordin sijaintia edes poliisille – syynä yhtiön käytäntö
-
22:54
Toyota iski töpselin suosikkimalliinsa – sähkö vie pidemmälle kuin mitä eurooppalainen ajaa päivässä
-
22:51
Ukrainan ja Venäjän presidentit kohtasivat ensi kertaa – kaksikko pysyy salamyhkäisenä: Aikataulu venyi pitkälle iltaan ja tapaamisen sisällöstä ei ole annettu tietoja
-
22:42
Suomalaiskonkari jatkaa maailmancupin kiertämistä – Suomen joukkue Davosiin julki
-
22:17
Seksuaalirikosvyyhti järkytti Oulua vuosi sitten – kaupunki tarttui toimeen ja laittoi miljoonapotin rikosten torjuntaan
-
22:09
Jokerien avainhahmo mehusteli Linnan juhlilla – "Hyvät pirskeet itsenäisen Suomen takia"
-
22:02
Ruokamyrkytys, lentomyrsky ja palohälytys – Missiemo Sunneva Kantola paljastaa Universum-kilpailun katastrofit
-
21:55
Antti Rinnettä ehdotetaan varapuhemieheksi – tätä mieltä Matti Vanhanen on varamiehestään: "Olen saanut jonkin verran vaatimuksia siitä, ettei tällaista pitäisi hyväksyä"
-
21:43
Point Roberts on yhdysvaltalainen kaupunki, johon tulee kulkea Kanadan kautta – noin 1 300 asukkaan kaupungilla on erikoinen maine
-
21:16
21-vuotiaan opiskelijan kehittämä moottoripyöräkypärä voi pelastaa henkesi – idea kypärään syntyi, kun ystävä joutui karmeaan onnettomuuteen
-
21:12
Suomi ruhjoi vastustajan MM-salibandyssa 17-0 – tie aikaiseen Ruotsi-otteluun alkaa hahmottua
-
21:09
Leijonissa kolme ottelua pelannut hyökkääjä jatkaa uraansa Ruotsissa
-
21:01
Rita Niemi-Manninen sovitti Linnan juhlien iltapukua 12 vuoden takaa – tällainen oli lopputulos
-
20:56
Lionel Messi sivuun Mestarien liigan ottelusta
-
20:56
Viisi ihmistä on kuollut ja kahdeksan on kateissa Uuden-Seelannin tulivuorenpurkauksen jäljiltä
-
20:46
Jokerit jatkaa mehukasta voittoputkea – huippuvireinen kultaleijona näytti moskovalaisille
-
20:40
Kristy keksi tavan paketoida veljensä lahjan maailman ärsyttävimmällä tavalla – kopioi vinkki!
-
20:24
Maailman nuorimman pääministerin hehkutukselle ei näy loppua: "Sanna Marinille on tullut ulkomailta niin paljon haastattelupyyntöjä, että niitä kaikkia ei ehditä toteuttaa"
-
20:14
Katso, jos uskallat! Akrobaattiryhmä hilasi jättitrampoliinin 40 metrin korkeuteen – "Tunne on rehellisesti sanottuna sanoinkuvaamaton"
-
20:08
Lähde: Venäjä saa pelata MM-karsinnoissa Venäjänä – kisoissa käyttöön tulisi uusi nimi
-
Lataa lisää