Hyppää pääsisältöön
MTV Katsomo
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • MTV Uutisten periaatelinja
  • MTV Uutiset ja tekoäly
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Hyppää pääsisältöön
MTV Katsomo

Suomalaislääkäri Mikko palasi miehitetyltä Länsirannalta – "Sota-alueella epänormaali muuttuu normaaliksi"

Suomalaislääkäri palasi miehitetyltä Länsirannalta.
Julkaistu 26.03.2025 08:30
Toimittajan kuva
Valtteri Kykkänen

valtteri.kykkanen@mtv.fi

Lääkärit ilman rajoja -järjestö arvostelee Israelia palestiinalaisten terveyspalvelujen estämisestä Länsirannalla. Järjestön selvityksen mukaan hyökkäykset terveydenhuoltoa vastaan lisääntyivät alueella lokakuun 2023 jälkeen.

Akuuttilääkärinä Turun yliopistollisessa keskussairaalassa työskentelevä Mikko Lintu palasi tammikuun lopussa Suomeen Länsirannalta. Siellä hän toimi Nablusin kaupungissa kolmen kuukauden ajan traumakouluttajana ensihoidon lääkäreille ja hoitajille Lääkärit ilman rajoja -järjestön vapaaehtoisena.

– Koulutuksessa pyrittiin huomioimaan paikalliset olosuhteet, jossa potilaita voi olla useita suuronnettomuustilanteessa eikä kaikkia potilaita välttämättä saada sairaalaan.

Itse koulutustyö oli Linnun mukaan melko samanlaista kuin Suomessakin ja käytetyt tekniikat olivat tuttuja. Työparina mukana kulki arabian kielen tulkki. 

Liikkuminen tarkastuspisteiden läpi hidasta

Arki Israelin miehittämällä Länsirannalla sisältää monia rajoituksia, ja armeijan tarkastuspisteitä on monessa paikassa. Linnun mukaan sairaalat pyörivät melko hyvin ja henkilökuntaa oli riittävästi, mutta potilaiden ja henkilökunnan liikkuminen oli hankalaa, mikäli piti siirtyä kaupunkiin tai sieltä pois.

Liikkuminen oli hidasta myös ambulanssilla siirtokuntien ja palestiinalaisalueiden välillä, vaikka kyydissä olisi potilaita.

– Ensimmäisellä kerralla ajoimme vain tarkastuspisteen läpi. Myöhemmin tuli koviakin hankaluuksia. Jonotimme tunteja tai tarkastuspiste oli laitettu kokonaan kiinni ja jouduimme ajamaan toiselle puolelle kaupunkia. Kerran kyydissä oli palestiinalaisia, eivätkä sotilaat päästäneet meitä ollenkaan läpi. Kaksi tuntia jonotimme emmekä päässeet päämääräämme, Lintu kertoo.

Epänormaali muuttuu normaaliksi

Linnun mukaan hän ei ollut mitään kontaktia siirtokuntalaisiin, heitä saattoi nähdä korkeintaan ajamassa samoilla teillä tai odottamassa linja-autoa. 

Paikalliset asukkaat ovat Linnun mukaan jossakin määrin tottuneet jatkuvaan valvontaan, vaikka se koetaankin ahdistavana. Lyhyestä visiitistä huolimatta Lintu näytti tottuvan itsekin. Hän näytti MTV Uutisille päiväkirjamerkintöjään ajastaan Nablusissa, ja yksi niistä kuului seuraavasti:

”Yöllä paukkui ja heräsin klo 1. Ainakin yhden valoraketin näin ja sarjamaista pauketta noin kilometrin päässä. Ensin ajattelin, että nyt on taistelu menossa, mutta sitten ajattelin, että ehkä vaan joku ampuu ilotulitteita. Tarkistin turvallisuusviestimme ja koko illan oli ollut menossa israelilaisten operaatio kaupungissa. Olinkin nukkunut tyytyväisenä omassa sängyssä tietämättä ympärillä olevasta. Laitoin korvatulpat ja nukahdin nopeasti. Sota-alueella epänormaali muuttuu normaaliksi.

Hamasin isku kiristänyt turvallisuustilannetta

Äärijärjestö Hamasin lokakuussa 2023 toteuttaman tuhoisan terrori-iskun jälkeen Israel aloitti laajan hyökkäyksensä Gazassa. Turvallisuustilanne on tiukentunut Länsirannallakin, mikä on vaikuttanut myös terveydenhuoltoon. 

Lääkärit ilman rajoja julkaisi helmikuussa selvityksen, jonka mukaan Länsirannan terveydenhuoltoon on kohdistunut lokakuun 2023 ja lokakuun 2024 välillä noin 700 hyökkäystä. Selvityksen mukaan hyökkäyksissä menehtyi 25 terveydenhuollon työntekijää ja 12 loukkaantui.

– Näemme, kuinka hoitolaitoksia piiritetään ja niihin tehdään ratsioita aktiivisten operaatioiden aikana, ja kuinka terveydenhuollon työntekijät joutuvat fyysisen väkivallan kohteeksi yrittäessään pelastaa ihmishenkiä, totesi hätäkoordinaattori Brice de la Vingne järjestön tiedotteessa.

Lue myös: Israel sijoittanut miehitetylle Länsirannalle panssarivaunuja – kolme pakolaisleiriä tyhjennetty

Hoitohenkilökuntaa pidätetty

Mikko Lintu ei todistanut itse hyökkäyksiä, mutta kuuli niistä paikallisilta työntekijöiltä. Hän kertoo muun muassa tavanneensa ensihoitajan, jonka autoa oli ammuttu ja joka oli itsekin haavoittunut tulituksessa.

– Toisessa sairaalassa, missä koulutin, olivat sotilaat tunkeutuneet ja yrittivät saada kiinni haavoittunutta, jonka autoa olivat ensin ampuneet dronesta. Sairaalaan hyökätessään ampuivat yhtä nuorta miestä ja pidättivät työntekijöitä. Myöhemmin kysyin pidätetyltä lääkäriltä vointia, ja hän ei ollut nukkunut moneen päivään. Nämä ovat kovin stressaavia tilanteita terveydenhuollon työntekijöille.

Lintu on aiemminkin työskennellyt vaikeissa paikoissa, muun muassa Sudanissa ja Irakissa. Hänen mukaansa jokainen tehtävä ulkomailla vaikuttaa omalla tavallaan työhön kotimaassa.

– Siinä tulee sellainen syvä inhimillinen, humanitaarinen ajattelu ja halu auttaa ihmisiä. Haluan olla entistä ihmisläheisempi lääkäri.

Hoitohenkilökunta on ollut kovilla maailman muillakin konfliktialueilla. Kansainvälisen selvityksen mukaan väkivaltaisten hyökkäysten määrä terveydenhuoltoa kohtaan lisääntyi vuonna 2023 noin neljänneksellä. Palestiinalaisalueiden lisäksi tilanne huononi esimerkiksi Ukrainassa, Sudanissa ja Myanmarissa.

IsraelPalestiinaLähi-itäLääketiedeUlkomaat
Toimittajan kuva
Valtteri Kykkänen
MTV Uutiset

Valtteri Kykkänen työskentelee uutistoimittajana MTV Uutisten Kotimaa-toimituksessa. TV- ja digisisältöjen lisäksi hän tekee juttuja Asian ytimessä -ajankohtaisohjelmaan.

Kykkäseen voi olla yhteydessä esimerkiksi juttuvinkkeihin liittyen. Hänen sähköpostiosoitteensa on valtteri.kykkanen@mtv.fi ja puhelinnumeronsa +358 40 6359015.

Lisää aiheesta:

Suomeen muuttanut iranilainen Azzar tulitauosta: "Suuri helpotus"Siviilien hätä ei Lähi-idässä lopu vaan pahenee: Kymmeniä kuollut Israelin iskuissa LibanoniinEimi Vainiomäki asui Pohjois-Koreassa 70-luvulla – keittiöapulaisen kohtalo painaa yhä mieltäNäin ammatinvalinta tuhosi toimittajan elämän: "Minulla ei ole tällä hetkellä mitään"Trump: "Tulitaukoa ei solmita, kun on tuhoamassa vastapuolta" – MTV seurasiSuomalaiset rauhanturvaajat jatkavat Libanonissa –operaatiolla varasuunnitelma
Hyppää pääsisältöön
MTV Katsomo
mtv katsomo
TuoreimmatSääUSA:n isku IraniinAsian ytimessäRikosKaikki UMK:sta ja EuroviisuistaPörssisähköLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSääPörssisähkö
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
Asetukset

MTV Uutiset nyt:

  • 23:49Avaruus
    Artemis 2 palaa Maahan – seuraa Nasan suoraa lähetystä
  • 23:33Iranin sota
    Libanonin ja Israelin edustajat tapaavat USA:ssa tiistaina – MTV seuraa
  • 23:22Radiogaala
    Tässä on vuoden radiojuontaja!
  • 21:37Veikkausliiga
    KuPS löi hurjat luvut tauluun – järisyttävä miljoonavoitto
  • 21:12USA:n isku Iraniin
    Ruotsalaisvarustamon alukset jumissa Persianlahdella jo kuusi viikkoa – toimitusjohtaja: Miehistön sietokyky koetuksella
  • 20:41Espoo
    Espoossa tulipalo – pyörätuolissa ollut loukkaantui vakavasti
  • 20:32Loma
    Miehelle ei myönnetty lomaa 25 vuoteen Britanniassa – sai lähes puolen miljoonan euron "lomarahat"
  • 20:17Kadonneet
    Vantaalta kadonnut mies on löytynyt
  • 20:15Koti
    Häiritseekö melu kotona? Näin vaimennat ääniä yllättävän helposti
  • 20:08NHL
    Roope Hintz sivussa runkosarjan loppuun – Heiskanen jatkotutkimuksiin
  • 20:01Veronica Verho
    Veronica Verho osti asunnon Helsingistä – miesystävä jää asumaan Turkuun
  • 19:30Kevät
    Sinivuokot kukkivat jo ja siilit ovat heränneet – pihatöissä kannattaa silti vielä jarrutella
  • 19:27MM-ralli
    Sami Pajarilta mahtiveto! Johtoasema venähti päivän päätteeksi
  • 19:21Kotimaa
    Kokoomusnuorten jäsenet erosivat jäsenmaksusotkun takia
  • MTV Uutiset Nyt -sivulle
2:08Suomalaislääkäri palasi miehitetyltä Länsirannalta