– Hapokasta on, tuumasi Ristomatti Hakola varmistettuaan jatkopaikkansa maastohiihdon Tour de Ski -kiertueen avauskilpailussa Sveitsissä.
Hakola tarkoitti hapokkaalla hiihtäjän oloa 1 500 metrin korkeudessa. Maitohapot jylläävät lihaksiin ja elimistö huutaa happea kiivaammin kuin merenpinnan tasolla hiihdettäessä.
Hakola on ehtinyt useimpien muiden suomalaishiihtäjien tapaan totutella Lenzerheiden korkeuksiin. Joukkue matkusti kisapaikalle jo viime sunnuntaina. Silti ottaa lujille.
– Koko ajan on tuntunut siltä, ettei jaksa eteenpäin, Hakola tuumasi ja sanoi, että on kärsinyt viime päivinä myös vatsavaivoista.
– Toivottavasti ei tarvitse kesken kisan mennä vessaan, Hakola sanoi.
Ladulla hänen ongelmansa pysyivät piilossa, sillä Hakola oli sprintin aika-ajon paras suomalainen 12. sijallaan. Jatkopaikan varmistivat myös Anssi Pentsinen (15:s), Martti Jylhä (24:s) ja eilen Sveitsiin saapunut Iivo Niskanen (25:s).
Pentsinen ei ole yleensä viihtynyt vuoristo-oloissa, mutta tänään aika-ajo sujui hyvin.
– On tässä viimeisen kuukauden aika tullut oltua aika paljon korkealla, Pentsinen sanoi.
